PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe Prawo wodne: Opłaty za wodę będą wyższe

 • PAP/MN    19 września 2017 - 12:34
Nowe Prawo wodne: Opłaty za wodę będą wyższe
Wiceminister podkreślił, że środki z opłat zostaną przeznaczone na rozwój gospodarki wodnej, zwiększenie retencji, czy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. (fot. AW)

Analizy ekonomiczne wskazują, że opłaty za wodę, żeby rozwijać gospodarkę wodną, żeby zabezpieczyć ludzi, powinny być jednak wyższe - wskazał wiceszef MŚ Mariusz Gajda we wtorek (19 września) w Gliwicach.
• Od 1 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowe Prawo wodne, które wprowadza opłaty za pobór wody m.in. dla energetyki, przedsiębiorców czy rolników.

• Górne opłaty w zależności od wielkości aglomeracji wyniosą: 0,30 gr za metr sześcienny; 0,2 gr oraz 0,15 gr za metr sześcienny.

• Wiceminister poinformował ponadto, że najprawdopodobniej od nowego roku, wraz z wejściem w życie Prawa wodnego zacznie działać regulator cen wody.

Wiceminister brał udział w konferencji zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Przeprowadziliśmy analizy ekonomiczne, które wskazują, że te opłaty, żeby rozwijać gospodarkę wodną, żeby zabezpieczyć ludzi, powinny być jednak wyższe. Oczywiście możemy dochodzić do tego w jakimś czasie, ale te opłaty, siłą rzeczy życie wymusi to, że one stopniowo będą wzrastały (…) To nie są kwoty wielkie dla obywateli" - powiedział Gajda.

Wiceminister podkreślił, że środki z opłat zostaną przeznaczone na rozwój gospodarki wodnej, zwiększenie retencji, czy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Od 1 stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać nowe Prawo wodne, które wprowadza opłaty za pobór wody m.in. dla energetyki, przedsiębiorców czy rolników.

Czytaj też: Nowe prawo wodne: Wody Polskie przejmą pracowników. Są gwarancje zatrudnienia, ale też obawy

W ustawie znalazł się zapis, że nowe prawo nie może być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 r. W trakcie prac nad nowym prawem zmniejszono maksymalne stawki opłat zmiennych, jakie można będzie pobierać za dostarczenie mieszkańcom wody przeznaczonej do spożycia. Górne opłaty w zależności od wielkości aglomeracji wyniosą: 0,30 gr za metr sześcienny; 0,2 gr oraz 0,15 gr za metr sześcienny. Opłaty dla przemysłu mają pozostać takie same do końca 2018 roku.

Ostateczne stawki mają jednak zostać szczegółowo określone w rozporządzeniu. Gajda poinformował, że "musi ono wyjść jeszcze w tym roku" i zostanie opublikowane najprawdopodobniej w listopadzie.

"Dojdą nowe instrumenty, czyli opłaty stałe, to jest nic innego jak coś w rodzaju zamówionej mocy. Ale to mamy uzgodnione" - dodał.

Wiceminister poinformował ponadto, że najprawdopodobniej od nowego roku, wraz z wejściem w życie Prawa wodnego zacznie działać regulator cen wody, który będzie zatwierdzać taryfy przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym.

Czytaj też: Prawo wodne to nie największy problem Polski z funduszami europejskimi

"Projekt ustawy [nowela ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków] jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Jest wola polityczna i duże szanse, że wraz z wejściem w życie Prawa wodnego ten regulator zacznie funkcjonować" - powiedział.

Regulator ma działać w "Wodach Polskich" przy jedenastu Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, na wzór URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Zatwierdzać ma on ok. 2 tys. taryf dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Regulator ma zapobiegać nadmiernemu, czy nieuzasadnionemu podnoszenia cen za wodę dla mieszkańców przez firmy wodno-kanalizacyjne.

Wiceminister odniósł się do opinii, że powołanie regulatora taryf może być niekonstytucyjne, gdyż wchodzi w uprawnienia gminy. Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków należy dziś do zadań własnych gmin i decyzje samorządu w tym zakresie mogą być badane tylko pod kątem legalności, a nie np. zasadności czy gospodarności.

"Można było się spodziewać, że tego typu rozwiązania będą kontrowersyjne dla tych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych (…) Mamy jednak analizy, które stwierdzają, że powołanie takiego regulatora nie jest nie konstytucyjne. Nad gminami, miastami są przecież organy kontroli jak RIO, wojewoda" - podkreślił Gajda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Kręcący korbą studni, 2017-10-12 13:49:48

  Za 2016 rok - na przykład zyski Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego - wyniosły 33 mln. Udziałowcy zażądali jednak wypłaty wyższych dywidend - dlatego konieczne będą podwyżki opłat aby zasPOkoić właścicieli wody...
 • Prof. Glass, 2017-09-21 10:57:57

  Do obywatel gminy: Popieram! Popieram!
 • obywatel gminy, 2017-09-20 12:50:58

  Następni twórczy politycy. Od 25 lat słyszę, że tylko płacić i płacić, i płacić, i podwyżki i podwyżki wody. A ja się pytam co robią samorządy i rząd z olbrzymimi środkami z podatków i opłat, po co są gminy i miasta? Wyhodowaliśmy na własnej krwawcicy "elity" wymagajace wysokich wynagrodze...ń a co w zamian? Woda jako dobro naturalne jest bezpłatnie przynależne każdemu człowiekowi. Za dostawę powinniśmy płacić ale mamy gminy, które za nasze podatki takie podstawowe usługi powinny robić. Dlatego każdy obywatel gminy ma prawo do 3m sześc. wody z dostawą za DARMO, jak podstawę bytu. Jeśli włodarze nie potrafią tego zadania zrealizować to likwidować karłowate gminy a z oszczędności na urzędnikach nie tylko wodę będą mieli mieszkańcy za darmo. Może nie za darmo, ale za swoje płacone daniny do gminy.  rozwiń