PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe przepisy pozwolą walczyć z kolorowymi płachtami w miastach

  • Polskie Radio    1 lipca 2014 - 14:56
Nowe przepisy pozwolą walczyć z kolorowymi płachtami w miastach

Wakacyjne oferty na biurowcu, kredyt na elewacji banku albo lekarstwa zasłaniające okna. Polskie miasta toną w reklamach. Urzędnicy i samorządowcy alarmują, że nadal będą tonąć, jeśli nie zostaną uchwalone nowe przepisy dotyczące ładu przestrzennego.
Apel do parlamentu w tej sprawie podpisano dziś w Warszawie. Rok temu do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy, który wzmacnia samorządy w walce z nielegalnymi nośnikami. Olgierd Dziekoński z kancelarii prezydenta wyjaśnia, że nowe przepisy to świetne narzędzie w walce o ład przestrzenny.

Po ich wejściu w życie, prezydenci lub wójtowie będą mogli stworzyć kodeks reklamowy, w którym można sprecyzować, gdzie mogą, a gdzie nie mogą znajdować się nośniki reklamowe. Można też wytyczyć obszary, w których wieszanie kolorowych płacht będzie zabronione.

Czytaj też: Uchwała będzie musiała określić termin dostosowania reklam do zasad?

Władze Warszawy argumentują, że obowiązujące dziś przepisy są korzystne dla nielegalnych reklam. Naczelnik wydziału estetyki stolicy, Wojciech Wagner argumentuje, że dziś ten proceder się bardzo opłaca, a narzędzi by go zwalczać, nie ma. Efektem jest chaos reklamowy w miastach i ogromne zyski firm, które są właścicielami nośników. W tej chwili z plagą reklam walczy między innymi nadzór budowlany. Jednak jeśli firma ma dobrych prawników, sprawy mogą się ciągnąć przez kilka lat.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz dodaje, że w Polsce, oprócz przepisów, powinna się także zmienić mentalność osób odpowiedzialnych za nośniki reklamowe. Powołuje się przy tym na przykład Francji. Władze Paryża uznały, że w mieście może się znajdować tylko 2 tysiące nośników reklamowych. Przed wyborami partie polityczne nie prowadzą natomiast kampanii na bilbordach.

Od zeszłego roku, kiedy projekt prezydenckich przepisów trafił do Sejmu, odbyło się w ich sprawie kilkanaście posiedzeń komisji, a także wysłuchanie publiczne. Zostało też przygotowane stanowisko rządu w tej sprawie. Prezydenccy urzędnicy liczą, że prace nad projektem zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.