PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe regulacje dostarczania energii

  • PAP    2 października 2012 - 07:18
Nowe regulacje dostarczania energii

Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad projektem ustawy Prawo energetyczne, która ma regulować zasady dostarczania energii elektrycznej lub ciepła, w tym np. przyłączania do sieci, a także określać prawa odbiorcy i obowiązki sprzedawcy prądu.
Dokument zostanie przekazany na posiedzenie Komitetu Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady rządu i parlamentu – podał w poniedziałek resort gospodarki.

Jak poinformowano w uzasadnieniu do projektu ustawy, Prawo energetyczne ma uporządkować obwiązujące przepisy oraz je uprościć. Ma też wprowadzić nowe rozwiązania wynikające z rozwoju rynku energii elektrycznej i rynków ciepła, a także mające na uwadze ochronę odbiorców.

Celem nowego prawa jest także dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. W uzasadnieniu wskazano, że kilkadziesiąt nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne spowodowało, że stała się ona nieczytelna.

„Celem ustawy jest tworzenie warunków do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców energii elektrycznej i ciepła, efektywnego używania energii elektrycznej i ciepła, zrównoważonego rozwoju kraju, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska oraz zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych” – czytamy.

Projekt ustawy przewiduje również, że rozliczenia za pobraną energię elektryczną będą prowadzone na podstawie jej rzeczywistego zużycia. W obecnym systemie rozliczeń odbiorców indywidualnych za energię elektryczną opłaty są naliczane na podstawie prognozy zużycia, a dopiero po odczytaniu licznika obliczane jest faktyczne zużycie energii elektrycznej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.