PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Skalmierzyce podpisały umowę ws. emisji obligacji

  • PAP    26 lutego 2012 - 08:30
Nowe Skalmierzyce podpisały umowę ws. emisji obligacji

Samorząd gminy i miasta Nowych Skalmierzyc (Wielkopolska) podpisał umowę w sprawie emisji obligacji komunalnych o wartości 7 mln zł. Od 10 lat jest to czwarta w historii tej gminy emisja papierów wartościowych.
Obligacje zostaną wyemitowane w trzech transzach. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu oraz na inwestycje. Według wiceburmistrza Zdzisława Mielcarka emisja ma charakter proinwestycyjny i prorozwojowy.

Czytaj też: Nowe Skalmierzyce wyemitują obligacje na 7 mln

Jak poinformował przewodniczący rady gminy i miasta Kazimierz Skipka, emisja daje możliwość zwiększenia wydatków majątkowych w poszczególnych latach, a w konsekwencji budowę sali gimnastycznej przy jednej ze szkół oraz budowę i modernizację dróg oraz ciągów dla pieszych.

Radni uchwalili, że wykup pierwszych serii obligacji rozpocznie się w 2015 r., a ostatnich - w 2021 r.

- Wydatki związane z wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych gminy i miasta w latach 2012-2021 - poinformował Skipka.

Według wielu radnych z gmin południowej części regionu obligacje komunalne spełniają wprawdzie funkcję kredytu, ale dla gminy są bardziej korzystne niż tradycyjna pożyczka w banku, przede wszystkim z uwagi na możliwość określenia wygodnych terminów spłaty kapitału.

Pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na emisję papierów wartościowych był Ostrów Wielkopolski (1996 r.). Z takiej możliwości wzbogacania budżetu skorzystały później m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna, Odolanowa oraz kilka powiatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.