PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Skalmierzyce podpisały umowę ws. emisji obligacji

  • PAP    26 lutego 2012 - 08:30
Nowe Skalmierzyce podpisały umowę ws. emisji obligacji

Samorząd gminy i miasta Nowych Skalmierzyc (Wielkopolska) podpisał umowę w sprawie emisji obligacji komunalnych o wartości 7 mln zł. Od 10 lat jest to czwarta w historii tej gminy emisja papierów wartościowych.
Obligacje zostaną wyemitowane w trzech transzach. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu oraz na inwestycje. Według wiceburmistrza Zdzisława Mielcarka emisja ma charakter proinwestycyjny i prorozwojowy.

Czytaj też: Nowe Skalmierzyce wyemitują obligacje na 7 mln

Jak poinformował przewodniczący rady gminy i miasta Kazimierz Skipka, emisja daje możliwość zwiększenia wydatków majątkowych w poszczególnych latach, a w konsekwencji budowę sali gimnastycznej przy jednej ze szkół oraz budowę i modernizację dróg oraz ciągów dla pieszych.

Radni uchwalili, że wykup pierwszych serii obligacji rozpocznie się w 2015 r., a ostatnich - w 2021 r.

- Wydatki związane z wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych gminy i miasta w latach 2012-2021 - poinformował Skipka.

Według wielu radnych z gmin południowej części regionu obligacje komunalne spełniają wprawdzie funkcję kredytu, ale dla gminy są bardziej korzystne niż tradycyjna pożyczka w banku, przede wszystkim z uwagi na możliwość określenia wygodnych terminów spłaty kapitału.

Pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na emisję papierów wartościowych był Ostrów Wielkopolski (1996 r.). Z takiej możliwości wzbogacania budżetu skorzystały później m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna, Odolanowa oraz kilka powiatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.