PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe Skalmierzyce wyemitują obligacje na 7 mln

  • PAP    4 listopada 2011 - 15:13
Nowe Skalmierzyce wyemitują obligacje na 7 mln

Obligacje komunalne o wartości 7 mln zł wyemituje w trzech transzach gmina i miasto Nowe Skalmierzyce. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu oraz spłatę zobowiązań.
Jak poinformował w piątek przewodniczący rady gminy i miasta Kazimierz Skipka, emisja daje możliwość zwiększenia wydatków w poszczególnych latach, a w konsekwencji budowę sali gimnastycznej przy jednej ze szkół oraz budowę i modernizację dróg oraz ciągów pieszych.

Radni uchwalili, że wykup pierwszych serii obligacji rozpocznie się w 2015 r., a ostatnich - w 2021 r. - Wydatki związane z wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych gminy i miasta w latach 2012-2021 - poinformował Skipka.

Czytaj też: Sosnowiec wyemituje obligacje za 42 mln zł

Według wielu radnych z gmin południowej części regionu, obligacje komunalne spełniają wprawdzie funkcję kredytu, ale dla gminy są bardziej korzystne niż tradycyjna pożyczka w banku, przede wszystkim z uwagi na możliwość określenia wygodnych terminów spłaty kapitału.

Pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na emisję papierów wartościowych, był Ostrów Wielkopolski (1996 r.). Z takiej możliwości wzbogacania budżetu skorzystały później m.in. samorządy: Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna, Odolanowa oraz kilka powiatów.

Zgodność uchwały skalmierzyckich radnych z prawem sprawdzi jeszcze wojewoda wielkopolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BRAK, 2011-11-04 16:11:12

    Ciagły BRAK kasy!!!! Wielki BRAK !!!