PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe standardy dla DPS-ów: Dla kogo łazienki i osobne pokoje?

  • aw/pap    22 kwietnia 2017 - 08:46
Nowe standardy dla DPS-ów: Dla kogo łazienki i osobne pokoje?
Każdy DPS powinien na każdej kondygnacji posiadać łazienkę przystosowaną do kąpieli osób leżących (fot. bip.kielce.eu)

Raptem 30 DPS-ów w całym kraju spełnia nowy standard toalet i łazienek. Ale te już istniejące placówki nie będą musiały robić generalnych remontów
• Osoby z zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, przebywające w domach pomocy społecznej, powinny, o ile to możliwe, mieć zapewniony jednoosobowy pokój.

• To założenia projektu rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

• Nowe przepisy wprowadzają także minimalne standardy w zakresie wyposażenia toalety i łazienki. 

"Przepis wprowadza się w celu zwrócenia uwagi na specyficzne potrzeby tej grupy mieszkańców; specjaliści pracujący z takimi osobami zwracają uwagę, że nie mogą oni przebywać w dużych grupach, wymagają zajęć indywidualnych lub w bardzo małych zespołach" - czytamy w przygotowywanym dokumencie.

Język migowy i nowe łazienki

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej zakłada też nową formę aktywizacji dla mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy mają problemy z komunikacją werbalną i wobec których może być stosowana komunikacja wspomagająca i alternatywna. Chodzi np. o język migowy dla osób głuchych od urodzenia.

Nowe przepisy wprowadzają także minimalne standardy w zakresie wyposażenia toalety i łazienki. Zgodnie z propozycją MRPiPS muszą one zawierać, co najmniej: miskę ustępową, umywalkę i prysznic (przepis nie będzie stosowany do domów prowadzonych w dniu 31 grudnia 2013 r.).

Ponadto projekt zakłada, że każdy dom powinien na każdej kondygnacji posiadać łazienkę przystosowaną do kąpieli osób leżących. Według wskazań - łazienka powinna być wyposażona w urządzenia ułatwiające kąpiel. W propozycji podkreślono jednak, że przepis ten nie będzie obowiązywał domów już istniejących.

Przejmowany to nie nowo powstały

Projekt zakłada rezygnację z pojęcia "nowo powstających" domów pomocy społecznej oraz ujednolicenie standardów dotyczących liczby toalet i łazienek dla wszystkich domów (nowych i istniejących). Problemy w tej sprawie zgłaszali wojewodowie i podmioty, które chciały przejąć prowadzone już domy. Według obowiązujących przepisów w przypadku zmiany podmiotu prowadzącego taki dom traktowany jest, jako "nowo powstający" - co wiąże się z wymogiem spełnienia wyższych standardów.

"Problem może potencjalnie dot. ok. 750 z 783 funkcjonujących domów pomocy społecznej. Tylko ok. 30 domów spełnia standard toalet i łazienek dla nowo powstających domów pomocy społecznej (1 toaleta i 1 łazienka na pokój)" - wskazano w projekcie rozporządzenia.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.