PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe szynobusy wjadą na lubuskie tory

  • PAP    17 marca 2013 - 09:00
Nowe szynobusy wjadą na lubuskie tory

Do końca 2013 roku do regionu lubuskiego trafią cztery nowe pojazdy szynowe, które pozwolą m.in. realizować bezpośrednie połączenia kolejowe między Gorzowem Wlkp a Zieloną Górą. Władze regionu podpisały umowę na dostawę z firmą Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding.
Jak poinformowała rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego Irena Billewicz-Wysocka, wartość zawartego w tym tygodniu kontraktu wynosi ok. 47,6 mln zł.

Zawarcie umowy z wykonawcą to kolejny etap realizacji projektu współfinansowanego przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. Dofinansowanie unijne wyniesie ok. 40 mln zł.

Cztery pojazdy szynowe z napędem spalinowym do kolejowych przewozów pasażerskich wykonawca ma dostarczyć w tym roku; będą posiadały świadectwa homologacji wydane przez niemiecki Federalny Urząd Kolejowy (EBA), co umożliwi ich eksploatację także na terenie tego kraju i uruchomienie bezpośrednich połączeń transgranicznych z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

Każdy dwuczłonowy pojazd zostanie przystosowany do podróżowania osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz podróżnych z rowerami. Szynobusy będą wyposażone w system informacji audio-wizualnej. Konstrukcja pociągów umożliwia łączenie i eksploatację trzech pojazdów tego samego typu, a maksymalna prędkość eksploatacyjna nie będzie mniejsza od 120 km/h.

Obecnie województwo lubuskie jest właścicielem 12 szynobusów, które użycza Zakładowi Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • anna, 2013-03-18 09:36:13

    To ZielonaG dofinansowuje coś innego niż lotnisko w Babimoście ? Wydane tam kilkaset mln - jeszcze jakiś samolot lata tam raz na tydzień ?