PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe tereny w Tarnobrzeskiej SSE

  • PAP    26 kwietnia 2012 - 16:09
Nowe tereny w Tarnobrzeskiej SSE

Nieruchomości należące do Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach oraz przejęte od tej firmy przez Skarb Państwa mają być włączone do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekt pozytywnie zaopiniowali już gliwiccy radni.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Bumaru-Łabędy Ewa Kubisiewicz-Boba, decyzja o tym, że to właśnie tarnobrzeska - a nie pobliska, katowicka - strefa obejmie tereny zakładu, wynika z ich przemysłowej specyfiki.

- Wybór Tarnobrzeskiej SSE jako operatora wynika z faktu jej olbrzymiego doświadczenia w restrukturyzacji majątku przedsiębiorstw przemysłu obronnego i związanych z tym wcześniejszych sukcesów w Radomiu, Stalowej Woli czy Nowej Dębie - wyjaśniła rzeczniczka.

Strefa ma objąć wszystkie nieruchomości należące obecnie bądź w poprzednich latach do Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy. Chodzi o tereny w użytkowaniu wieczystym zakładu oraz te przekazane wcześniej Skarbowi Państwa za zaległości w podatku VAT, a także przejęte przez samorząd Gliwic (zabierz głos/oceń prezydenta) za zaległości w podatku od nieruchomości - te ostatnie to własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym miasta.

Pozytywną opinię w sprawie włączenia tych terenów do SSE wydała niedawno Rada Miejska w Gliwicach. Wnioskował o to zakład, który - dzięki ustanowieniu tam strefy - liczy na szybszą aktywizację gospodarczą tych terenów oraz poprawę kondycji finansowej. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do rządu.

Według Kubisiewicz-Boby utworzenie SSE na terenach zakładu to szansa na utrzymanie dotychczasowych oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Spółka liczy, że dzięki rozwojowi kooperacji z podmiotami zlokalizowanymi w strefie, napływowi inwestorów oraz możliwym do uzyskania ulgom podatkowym zyska nowych partnerów handlowych dla wzmacnianej obecnie działalności w sektorze produkcji cywilnej.

Tarnobrzeska strefa jest zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, posiadającą oddział w Tarnobrzegu (zabierz głos/oceń prezydenta). Zarządza ona kilkunastoma różnymi kompleksami, od Wrocławia po Toruń. Działa w sześciu województwach, ma 19 podstref. Udzieliła dotąd ponad 200 pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Inwestorzy zainwestowali na jej terenie 6,3 mld zł, tworząc ponad 29 tys. miejsc pracy.

Formalnie tereny Bumaru-Łabędy mają być gliwicką podstrefą Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Zakład chce udostępnić inwestorom uzbrojone tereny inwestycyjne, budynki oraz pełną infrastrukturę techniczną. Możliwe jest zlokalizowanie w tym miejscu ciężkiego przemysłu i kooperacja z firmami z grupy Bumaru-Łabędy.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach należą do polskiej grupy zbrojeniowej Bumar. Realizują m.in. zamówienia remontowe i modernizacyjne z MON, produkują sprzęt pancerny, np. podwozia do haubicy Krab i wieże Hitfist do transportera Rosomak. Światowa wizytówka firmy to czołgi PT-91 ("Twardy" i "Malaj") oraz wozy zabezpieczenia technicznego (ponad 200 takich pojazdów ma trafić w najbliższych latach do Indii). Od kilku lat trwa restrukturyzacja firmy.

Bumar-Łabędy przewodzi grupie kapitałowej, skupiającej łącznie siedem spółek o zróżnicowanym profilu produkcji, obejmującym m.in. maszyny dla górnictwa, konstrukcje spawane, narzędzia, odlewy, odkuwki oraz przekładnie i koła zębate. Grupa oferuje też usługi przemysłowe - obróbkę i pokrycia ochronne materiałów oraz remonty maszyn i urządzeń. Łącznie grupa zatrudnia ok. 2,2 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.