PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe uniformy dla świnoujskich dorożkarzy

  • PAP    17 kwietnia 2014 - 07:37
Nowe uniformy dla świnoujskich dorożkarzy

- Skromny, ale elegancki, w zgaszonej bieli, błękicie i delikatnym brązie - tak będzie wyglądał nowy uniform dla świnoujskich dorożkarzy. Miasto rozstrzygnęło konkurs na jednolity ubiór dla powożących tymi pojazdami.
Najwyżej przez jurorów został oceniony projekt ubioru woźnicy autorstwa mieszkanki Szczecina Zofii Beck. Laureatka konkursu w nagrodę otrzyma 2,5 tys. zł.

Jak powiedział rzecznik prezydenta miasta Robert Karelus, to sami dorożkarze wpadli na pomysł, by ich ubiór wyglądał jednolicie i zwrócili się do władz miasta o pomoc w jego realizacji.

Karelus dodał, że miasto dało pełną swobodę w zakresie projektów. Zasugerowano jedynie, by projekty nawiązywały do morskiego charakteru miasta, kolorów kojarzonych ze Świnoujściem, czyli białego i niebieskiego oraz zawierały herb oraz logo miasta.

Przed wejściem Polski do strefy Schengen, dorożki były jedynym transportem, który woził turystów, głównie niemieckich od granicy do miasta. Na granicy polsko-niemieckiej, kilka kilometrów od Świnoujścia, nie był dopuszczony ruch kołowy, jedynie pieszy. Turyści parkowali swoje auta na przygranicznym parkingu i jechali do centrum dorożką. Wówczas było ponad 120 dorożek w Świnoujściu.

"Gdy czasy się zmieniły i otwarto granicę dla samochodów, drastycznie spadła liczba dorożek. Pozostali najlepsi, na których rynek wymusza, by byli jeszcze lepsi" - podkreśla Karelus.

Nowe stroje, za które dorożkarze, zrzeszeni w swoim stowarzyszeniu Pegaz, sami zapłacą, to nie jedyna ich inwestycja. Zaczęli od kursów języka niemieckiego - mówi rzecznik.

Na konkurs strojów dorożkarskich wpłynęło osiem projektów ze Świnoujścia, Szczecina i Wrocławia. Ostatecznego wyboru projektu, według którego uszyte będą stroje, dokonała komisja konkursowa, w której byli m.in. architekci, plastycy, przedstawiciele stowarzyszenia "Pegaz", projektant mody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.