Nowe uprawnienia fiskusa. Będzie jak policja i prokuratura

• Urzędnicy celno-skarbowi będą mieli uprawnienia podobne do organów ścigania.
• Od przyszłego roku sami będą ścigać oszustów wystawiających fikcyjne faktury.
• Takie uprawnienia da im Reforma Krajowej Administracji Skarbowej, której projekt znajduje się w Sejmie.
Nowe uprawnienia fiskusa. Będzie jak policja i prokuratura
Fiskus będzie ścigał oszustów wyłudzających co roku miliardy złotych VAT i akcyzy (fot. pixabay)

Inspektorzy kontroli skarbowej składają obecnie zawiadomienie na policję lub do prokuratury w sprawach oszustów podatkowych, ale reforma KAS da im nowe uprawnienia.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, będą one formalnie przysługiwać naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, ale ten będzie mógł scedować swoje obowiązki również na pracowników. Urzędnicy będą też mogli prowadzić postępowania karne w sprawach nielegalnych rozlewni i odkażalni alkoholu.

Reforma KAS ma zastąpić obecną administrację podatkową, celną i kontroli skarbowej. Dzięki temu łatwiej będzie ścigać oszustów wyłudzających miliardy złotych VAT i akcyzy, które powinny zasilać budżet państwa.

Czy rozszerzenie kompetencji urzędników nie zaszkodzi jednak zwykłym podatnikom? Eksperci cytowani przez DGP mają wątpliwości.

Jak mówią, przedsiębiorcy w takiej sytuacji mogą być łatwo posądzani o wystawienie pustej faktury na przykład za wydanie ustnej opinii – wtedy nie ma fizycznego dowodu wykonania usługi, mimo, że faktycznie ją wykonują. Eksperci podkreślają również, że fiskus powinien zaopatrzyć swoje kadry w odpowiednich specjalistów, bo sami urzędnicy mogą nie poradzić sobie z postępowaniami karnymi.

Jeśli reforma KAS wejdzie w życie, nowe uprawnienia zaczną przysługiwać urzędnikom od przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje dla firm, pomoc przy prowadzeniu działalności: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2016-08-08 19:42:05 odpowiedz

tylko ze ci urzednicy musza tez byc bezdyskusyjnie kontrolowani ! w Polsce panuje dziwny poglad, ze kolesie " MOGA " a inni nie moga ! i mam nadzieje, ze teraz zmieni sie wreszcie oszukiwanie wszystkich przez wszystkich i osadzanie na korzysc przestepcow! ale jak silny jest obecny Rzad p...rzekonam sie chyba jeszcze ? W kazdym razie zycze powodzenia i osiagniec - bo pracy macie od licha ! rozwiń

EWA, 2016-07-29 12:19:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU