PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe województwa: Radni za rezolucją ws. integralności Opolszczyzny

  • PAP/AT    22 grudnia 2015 - 13:52
Nowe województwa: Radni za rezolucją ws. integralności Opolszczyzny

Przewodniczący opolskiego sejmiku powiedział po przyjęciu dokumentu, że woj. opolskie to "perełka" w skali kraju (fot.opolskie.pl)

Sejmik woj. opolskiego jednogłośnie przyjął rezolucję ws. integralności granic Opolszczyzny. Trafi ona m.in. do prezydenta RP i premiera. To stanowisko wobec pojawiających się w debacie publicznej informacji o możliwości zmian podziału administracyjnego kraju.
Chodzi o propozycję utworzenia woj. częstochowskiego. Według niektórych głosów w jego granicach miałoby być m.in. należące obecnie do woj. opolskiego Olesno. Przyjęcie rezolucji o integralności granic Opolszczyzny zapowiedział jeszcze przed sesją listopadową przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Norbert Krajczy (PSL).

W dokumencie, przyjętym na sesji sejmiku woj. opolskiego we wtorek, zapisano m.in., że sejmik "zwraca się z apelem o niepodejmowanie nieuprawnionych i niepopartych rzeczowymi argumentami inicjatyw i zgłaszanie propozycji podziału Województwa Opolskiego", bo doprowadziłby to do "pogorszenia warunków wykonywania zadań publicznych o charakterze wojewódzkim, zaburzenia regionalnych więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych - a więc do zniszczenia budowanego od lat poczucia przynależności regionalnej i zaufania mieszkańców do władzy publicznej".

Podkreślono również, że opolski sejmik "stoi na stanowisku pełnej integralności i nienaruszalności terytorialno-administracyjnej Województwa Opolskiego".

O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy PiS. W listopadzie 2014 r. prezes Jarosław Kaczyński mówił w Częstochowie, że w Polsce przy tworzeniu obecnego podziału województw, popełniono błędy i że województw powinno być 20. Wśród postulowanych nowych czy odtwarzanych regionów wymienił woj. częstochowskie. Mówił wtedy m.in., że "Stan poprzedni (sprzed reformy - red.) powinien zostać przywrócony. Oczywiście nie mówię, że to będzie dokładnie w tych samych granicach, bo województw po tych zmianach będzie 20" - przekonywał wówczas Kaczyński.

Radny z klubu PiS Arkadiusz Szymański powiedział, że z punktu widzenia radnych PiS rezolucja była "kompletnie niepotrzebna". Przypomniał, że mówił o tym już na poprzedniej sesji sejmiku tłumacząc, że nie ma zakusów włączenia terenów Opolszczyzny do woj. częstochowskiego. Wyjaśnił jednak, że radni PiS zagłosowali za przyjęciem rezolucji, by "nie było zarzutu, że szukają jakiejś alternatywy". "Integralność województwa opolskiego to oczywistość" - zapewnił.

Przewodniczący opolskiego sejmiku powiedział po przyjęciu dokumentu, że woj. opolskie to "perełka" w skali kraju. "Różnimy się od pozostałych regionów kraju choćby swoją różnorodnością. Mamy mniejszość niemiecką, kresowian i ich potomków, a potrafimy ze sobą rozmawiać i rozwiązywać wspólnie problemy. Trzeba o to dbać" - mówił Krajczy podkreślając, że pow. oleski jest integralną częścią regionu.

Zaznaczył również, że "niezupełnie i nie do końca" uspokajają go zapewnienia polityków PiS, iż nie ma zagrożenia dla integralności Opolszczyzny. Tłumaczył, że w jego opinii decydentami w tej sprawie nie jest żaden z polityków tego ugrupowania w Opolu, nawet z parlamentarzystów PiS. "Takie decyzje zapadają w zupełnie innym miejscu. (…) Oczywiście gdybym usłyszał od pana prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego: tak jest, nie będziemy nic robić, to byłbym spokojny. Ale jednak ta nasza mniejszość niemiecka troszeczkę doskwiera niektórym (…)" - dodał. Podkreślił, że w związku z tym rezolucję należało przyjąć, tym bardziej że inne województwa, które miałyby stracić swoje tereny na rzecz częstochowskiego "mówią jednym głosem nie".

Przyjęty we wtorek przez opolski sejmik dokument ma trafić m.in. do prezydenta RP i premiera, marszałków Sejmu i Senatu, eurodeputowanych woj. opolskiego i dolnośląskiego, a także posłów i senatorów z woj. opolskiego, śląskiego, łódzkiego; wojewodów tych trzech regionów czy Związku Województw RP.

Kampanię mającą na celu "odtworzenie" województwa częstochowskiego ogłosił też 24 listopada prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). W grudniu stanowisko rady miasta ws. utworzenia woj. częstochowskiego podjęli też przez aklamację radni Częstochowy.

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. Przeciwny idei odtworzenia woj. częstochowskiego jest marszałek woj. śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.