Nowe życie granic miast i gmin

Rząd zgadza się na zmiany granic w dziesięciu miastach i gminach. Mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.
Nowe życie granic miast i gmin

W tym roku do ministra administracji i cyfryzacji wpłynęły 23 wnioski od gmin w sprawie ustalenia granic gmin i miast oraz zmiany siedziby władz gminy.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Rada Ministrów nie przeprowadza zmian granic jeżeli dochody podatkowe na mieszkańca gminy w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą o dochodach samorządów.

Rada Ministrów nie zmienia także granic, gdy gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce według stanu z 31 grudnia roku poprzedzającego ogłoszenie rozporządzenia w zakresie zmian w podziale terytorialnym kraju.

Rada Ministrów zarekomendowała do pozytywnego rozpatrzenia zmiany granic 10 miast i gmin. Są to: zmiana granic gminy Osielsko i miasta na prawach powiatu Bydgoszcz, zmiana granic gminy Kargowa i giny Siedlec, zmiana granic gminy Kocmyrzów-Luborzyca i miasta na prawach powiatu Kraków, zmiana granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gminy Krasne, zmiana granic gminy Żerków i gminy Czermin.

Jednocześnie Rada Ministrów zgodziła się na zmianę granic pięciu miast: Żarowa, Sępólna Krajeńskiego, Strzelec Krajeńskich, Ciechanowca i Tychowa. Gmina Michałowice natomiast zmieni siedzibę władz z Michałowic na Reguły.

Negatywnie Rada Ministrów zaopiniowała wniosek Rady Miejskiej w Głogowie o zmianę granic gminy o statusie miasta Głogów i gmin: Głogów oraz Jerzmanowa, zmianę granic gminy i miasta Biłgoraj, wniosek gmin: Moszczenica i Łużna, wniosek dotyczący gmin: Białobrzegi i Promna, wniosek zmiany granic miasta i gminy Gostynin, wniosek Rzeszowa i gmin: Świlcza, Głogów Małopolski, Trzebownisko, wniosek gminy Marklowice i miasta Wodzisław Śląski oraz wniosek o zmianę granic miasta i gminy Bartoszyce.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU