PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowela kodeksu w sprawie samorządów

  • PAP    5 sierpnia 2011 - 15:29
Nowela kodeksu w sprawie samorządów

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego dotyczące wygaszania mandatów samorządowców.
Senatorowie proponują m.in. poprawkę, zgodnie z którą nowe przepisy będą dotyczyły także obecnej kadencji władz samorządowych.

Czytaj też: Nowelizacja zasad wygaszania mandatów samorządowców

Za przyjęciem w całości nowelizacji Kodeksu wyborczego wraz z poprawkami głosowało 89 senatorów.

Wcześniej kontrowersyjną poprawkę, autorstwa połączonych Komisji Ustawodawczej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, poparło 56 senatorów; 33 było przeciw; jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z tą propozycją, przepisy nowelizacji dotyczyć mają także obecnej kadencji władz samorządowych. Sejm chciał, by przepisy te odnosiły się do władz samorządowych wybranych dopiero w kolejnych wyborach w 2014 r.

Senatorowie poparli ponadto poprawkę, zgodnie z którą komisarz wyborczy może – poza przypadkami przewidzianymi w uchwalonej przez Sejm nowelizacji – wydać postanowienie o wygaszeniu mandatu także w sytuacji, gdy samorządowiec zostałby skazany prawomocnym wyrokiem, a z różnych względów rada gminy czy miasta nie podejmowałaby przez dłuższy czas takiego postanowienia.

Inna proponowana poprawka przewiduje, że uchwała rady miasta czy gminy w sprawie wygaśnięcia mandatu przesyłana będzie nie tylko wojewodzie i komisarzowi wyborczemu, ale także osobie, której wygaśnięcie mandatu dotyczy.

Zgodnie z nowelą, w kilku przypadkach wygaśnięcie mandatu radnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta) stwierdzać będzie komisarz wyborczy. Obecnie decyzję podejmuje, niezależnie od przyczyn, organ danej jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzane nowelizacją rozwiązanie ma skrócić procedurę wygaszania mandatów.

Według nowelizacji, komisarz wyborczy decydowałby w drodze postanowienia o wygaśnięciu mandatu radnego w przypadku: śmierci, pisemnego zrzeczenia się mandatu oraz wyboru radnego na wójta. Komisarz odpowiednie postanowienie wydawałby w ciągu 14 dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Teraz senackimi poprawkami zajmie się Sejm.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.