PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowela o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej

  • PAP/JL    9 maja 2016 - 07:25
Nowela o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej

Nowela ustawy o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej. Fot. Picabay.com

Nowela ustawy o OZE, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów energetycznych.
Tak uważa ekspert do spraw energetyki z Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik. Jego zdaniem nowelizacja jest przełomowa o tyle, że idzie na przekór trendom europejskim, z którymi najwyraźniej rząd chce wygrać.

Czytaj też: Kluczowe części ustawy o OZE wejdą w życie pół roku później

Według eksperta obecna władza wyraźnie stawia na energetykę węglową, czyste technologie węglowe i inne innowacje, które mają ocalić najlepiej rozwiniętą gałąź energetyki w naszym kraju. Stawia na rozwój własnych rozwiązań, zamiast importu cudzych. Wierzy, że zgodnie z przewidywaniami np. Międzynarodowej Agencji Energii, jeszcze przez kilka dekad węgiel pozostanie ważnym źródłem energii na całym świecie.

– Co się jednak stanie potem? – zastanawia się ekspert. – Różnice w poziomie rozwoju OZE między Polską a krajami zachodniej Europy rosną, a niewykluczone, że wskutek radykalizacji polityki klimatycznej będziemy zmuszeni do nadgonienia tych zaległości. Rząd stawia sobie bardzo ambitne zadanie przezwyciężenia tych trendów – mówi Wojciech Jakóbik.

 Rząd chce, żeby nowelizacja weszła w życie do 1 lipca. – Ten termin to nowa cezura, na którą liczą przedsiębiorcy, pragnący inwestować w OZE. Jeżeli nie zostanie dotrzymana, pewność inwestycji w tę branżę znowu się zachwieje. Nieskończone prace nad ustawą mogą zahamować rozwój energetyki odnawialnej – uważa Wojciech Jakóbik, ekspert od spraw energetyki z Instytutu Jagiellońskiego.

Przypomina też, że w Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (inicjatywa posłów PiS). Jeśli wejdzie w życie, znacznie ograniczy możliwości inwestowania w nowe wiatraki produkujące prąd.

Czytaj też: To może być koniec wiatraków

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.