PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Ministerstwo Zdrowia nie komentuje

  • PAP/MIW    19 października 2017 - 10:39
Nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Ministerstwo Zdrowia nie komentuje
Pracodawcy RP są zdania, że projektowana nowelizacja ustawy uderzy w cały przemysł piwowarski. (fot. pixabay.com)

Na obecnym etapie prac legislacyjnych nie jest możliwe odniesienie się do zastrzeżeń ekspertów z branży piwowarskiej do nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - poinformowało ministerstwo zdrowia.
Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt przewiduje m.in. wprowadzenie zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, wydłużenia czasu, w którym obowiązuje zakaz emisji reklam piwa, tak by było to możliwe dopiero po godzinie 23, zwiększenie uprawnień rad gminy w zakresie uchwalania liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz ograniczanie sprzedaży między godziną 22 a 6 napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Podczas wtorkowej (17.10) debaty zorganizowanej przez Pracodawców RP eksperci ocenili, że projektowana nowelizacja ustawy uderzy w cały przemysł piwowarski. Wymieniono m.in. zagrożenie dla miejsc pracy w branży piwowarskiej, możliwa likwidacja Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów tworzonego z 10 proc. odpisu od reklam piwa, zahamowanie rozwoju rynku piwa, tworzonego również przez lokalne firmy z polskim kapitałem.

Przekonywano, że Polska należy do grup krajów Europy z najbardziej restrykcyjną polityką dotyczącą reklamowania alkoholi, a zakaz obejmie także piwa nisko- i bezalkoholowe. Inne założenia projektu ustawy, jak np. zwiększenie uprawnień rad gminy w zakresie uchwalania liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, zdaniem ekspertów, mogą uderzyć w małych detalistów.

Jak wskazał w komentarzu resort zdrowia "na obecnym etapie prac legislacyjnych nie jest możliwe szczegółowe odniesienie się do poruszanych kwestii", ponieważ - jak podkreślono - projekt ustawy jest po konsultacjach wewnętrznych w ministerstwie. Trwa analiza uwag, a następnie projekt zostanie przekazany do konsultacji społecznych, uzgodnień i opiniowania.

Ministerstwo napisało, że nie może także odnieść się do kwestii likwidacji Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, ponieważ - jak podkreślono - "taka informacja nie wynika z zamieszczonych w Wykazie prac legislacyjnych propozycji zmian".

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.