PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowela wchodzi w życie - stare karty parkingowe ważne do połowy 2015 r.

  • PAP    29 listopada 2014 - 08:30
Nowela wchodzi w życie - stare karty parkingowe ważne do połowy 2015 r.

fot.fotolia

Od grudnia nie utracą ważności stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych, będą ważne jeszcze do końca czerwca 2015 r. Wydłużenie okresu ich obowiązywania umożliwiła nowela Prawa o ruchu drogowym, która w sobotę wchodzi w życie.
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi.

Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Proces wydawania nowych kart nadzoruje - zgodnie z kompetencjami - Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

"Po to nowelizowaliśmy ustawę, by był dłuższy czas na wymianę kart parkingowych i każdy, kto odpowiednio wcześnie się po nią zgłosi, zdąży to zrobić. Będziemy niepełnosprawnym przypominać o konieczności wymiany kart i prosić, by nie zostawiali tego na ostatnia chwilę" - powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, który pełni również funkcję pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Dodał, że na początku miał informacje z samorządów, że w tej sprawie panuje chaos i niezrozumienie, teraz już takich sygnałów nie ma.

Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, jednak od 1 lipca - po wejściu w życie wcześniejszej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym - nie dłużej niż na 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Początkowo stare karty miały obowiązywać do końca listopada 2014 r., ale posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali wydłużenie tego terminu, argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby mogą nie zdążyć przed grudniem uzyskać nowej karty.

Obawy te potwierdzało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, do którego napływało wiele skarg od osób z niepełnosprawnościami; informowano m.in. o kłopotach w uzyskaniu nowych dokumentów, konieczności wielu wizyt w urzędach, chaosie informacyjnym. Integracja do 15 grudnia prowadzi kampanię dotyczącą nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.