PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja Prawa łowieckiego. "Nie ma mowy o żadnym buncie w partii"

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 13:37
Nowelizacja  Prawa łowieckiego. "Nie ma mowy o żadnym buncie w partii"
Nowelizacja Prawa łowieckiego wprowadza m.in. zakaz udziału nieletnich do 18. roku życia w polowaniach i zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał. (fot.pixabay.com)

Osobiście nie miałbym nic przeciwko, żeby osoby od 15 roku życia mogły uczestniczyć w polowaniu, to jest Polska tradycja, ale nie wiem, jaka będzie decyzja Senatu w tej sprawie - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
  • Nowelizacja ustawy prawa łowieckiego wprowadza m.in. zakaz udziału nieletnich do 18. roku życia w polowaniach i zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał.
  • W nowelizacji zapisano też, że nie będzie można m.in. wykorzystywać żywych zwierząt do szkoleń psów myśliwskich.
  • Wprowadzono też zapis, że właściciele bądź użytkownicy wieczyści nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego mogli złożyć staroście oświadczenie, w którym nie zgadzają się na prowadzenie polowań na ich gruntach.

Senat na rozpoczętym w środę posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy prawa łowieckiego, która wprowadza m.in. zakaz udziału nieletnich do 18. roku życia w polowaniach i zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał.

Karczewski był pytany na briefingu w Senacie o to, czy jest jakaś decyzja klubu ws. głosowania nad poprawkami do ustawy w Senacie; dziennikarze zwracali uwagę na dużą liczbę poprawek zgłoszonych podczas posiedzenia senackich komisji, podczas gdy ustawa - została już "zaakceptowana przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego" i przyjęta w tym kształcie przez Sejm.

Dopytywali o to, czy on osobiście jest zwolennikiem proponowanej przez senackie komisje poprawki wprowadzającą obniżenie wieku osób, które mogą brać udział w polowaniu do 15. roku życia.

Marszałek Senatu odpowiedział, że "różne zdania w partii się zdarzają". - Na pewno usiądziemy i podejmiemy decyzje - zaznaczył.

- Ja osobiście nie miałbym nic przeciwko (...), żeby od 15 lat można było uczestniczyć w polowaniu. Jest to Polska tradycja. Jaka będzie nasza decyzja nie wiem, zobaczymy - powiedział marszałek Senatu.

Przekonywał, że nie ma mowy o żadnym buncie w partii, a jedynie "trwa normalna dyskusja, debata". - Mamy różne zdania, to się zdarza w partii; nie wiem jakie decyzje zostaną podjęte, one są przed nami - dodał.

Dopytywany, czy opowiedziałby się za inną poprawką do nowelizacji, zakładającą przywrócenie możliwości używania żywych zwierząt do szkolenia psów myśliwskich, Karczewski odpowiedział, że tego nie wie i będzie musiał się nad tym zastanowić.

Nowelizacja Prawa łowieckiego wprowadza m.in. zakaz udziału nieletnich do 18. roku życia w polowaniach i zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał.

W nowelizacji zapisano też, że nie będzie można m.in. wykorzystywać żywych zwierząt do szkoleń psów myśliwskich. Wprowadzono też zapis, że właściciele bądź użytkownicy wieczyści nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego mogli złożyć staroście oświadczenie, w którym nie zgadzają się na prowadzenie polowań na ich gruntach. W nowych przepisach wprowadzono też zakaz prowadzenia polowań zbiorowych w parkach narodowych oraz karanie za umyślne utrudnianie w polowaniu.

Nowe przepisy dopuszczać będą izby rolnicze do procesu wyznaczania obwodów łowieckich, czy udział przedstawiciela izb w inwentaryzacji zwierząt łownych. Izby rolnicze będą mogły też wnioskować o rozwiązanie koła łowieckiego, jeżeli nie będzie wykonywało ono ustalonych planów łowieckich (odstrzałów). Nowelizacja reguluje też kwestie związane z szacowaniem szkód i wypłat odszkodowań; zwiększy też nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.