PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, nowe ministerstwa

  • PAP/em    17 listopada 2015 - 13:25
Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, nowe ministerstwa

Funkcjonować będzie resort infrastruktury i budownictwa. Poprzednio obszary te funkcjonowały w ramach MiR (fot. pixabay)

Uchwalona przez Sejm nowela ustawy o działach administracji rządowej zakłada zmiany, które umożliwią m.in. stworzenie nowych ministerstw. Wprowadza ona trzy nowe działy: energia, gospodarka złożami kopalin oraz żegluga śródlądowa.
Sejm przeprowadził w poniedziałek wszystkie trzy czytania złożonego przez PiS projektu noweli ustawy o działach administracji rządowej, co krytykowali m.in. posłowie PO i Nowoczesnej. W harmonogramie poniedziałkowych obrad było pierwsze czytaniu projektu. Następnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że zgłoszono wniosek o natychmiastowe przejście do drugiego czytania. Sprzeciw PO w tej sprawie został odrzucony. W rezultacie na sali sejmowej odbyło się drugie czytanie projektu, w którym PO zgłosiła poprawki, następnie przeprowadzone zostało głosowanie - poprawki zostały odrzucone, a nowelizacja uchwalona w wersji zaproponowanej przez PiS.

Osobne ministerstwa

Główne zmiany w ustawie o działach administracji rządowej dotyczą utworzenia trzech nowych działów administracji rządowej: dział energia, dział gospodarka złożami kopalin i dział żegluga śródlądowa. Służą dostosowaniu ustawy do struktury nowego rządu, w którym ma m.in. powstać zupełnie nowe ministerstwo energetyki.

Czytaj też: Andrzej Adamczyk powołany na ministra infrastruktury i budownictwa

Działać będą też: osobne ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ( w poprzednim rządzie obszar ten znajdował się w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju), resort infrastruktury i budownictwa (poprzednio obszary te funkcjonowały w ramach MiR), a także ponownie funkcjonować ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (poprzednio administracja połączona była z cyfryzacją). Nie będzie natomiast funkcjonującego dotychczas ministerstwa gospodarki. Ponadto - według dotychczasowych wypowiedzi polityków PiS - w przyszłości ma zostać zniesione ministerstwo skarbu.

W trosce o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Poseł wnioskodawca Arkadiusz Czartoryski (PiS) powiedział, że uzasadnieniem powstania nowych działów: energia i gospodarka złożami kopalin jest "okoliczność zmieniającego się obecnie otocznia ekonomicznego i politycznego wymagających szybkiego i spójnego podejmowania decyzji w szeroko rozumianym bezpieczeństwie energetycznym Polski".

Zaznaczył, że konieczne jest opracowanie i stosowanie w polityce energetycznej przemyślanych i spójnych narzędzi - w tym prawnych - opartych na długofalowej strategii bezpieczeństwa energetycznej Polski. "Zmiana dotycząca utworzenia działu żegluga śródlądowa wiąże się również z koniecznością prowadzenia spójnej polityki morskiej i żeglugowej". Powiedział, że w obecnych czasach silna gospodarka morska ma szanse stać się silnym kołem napędowym polskiej gospodarki i powinna być jednym z filarów wzmacniania pozycji Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.