PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, zmiany dot. wojewódów i zarobków

 • PAP/em    17 listopada 2015 - 13:08
Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, zmiany dot. wojewódów i zarobków
Jest też zmiana w ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (fot. sxc.hu)

Uchwalona przez Sejm nowela ustawy o działach administracji rządowej zakłada m.in. krytykowaną przez PO zmianę w ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.
Zgodnie z nią, na stanowisko wojewody może zostać powołana osoba, która m.in. "daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków wojewody". Taki zapis znalazł się w nowelizacji w miejsce dotychczasowego wymogu posiadania "3-letniego stażu pracy w zakresie kierowania zespołami ludzkimi".

Zmiany w wynagrodzeniach

Ponadto w nowelizacji jest też zmiana w ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zakłada ona, że nie będzie trzeba mieć tytułu profesora lub stopnia doktora habilitowanego, aby zajmując kierownicze stanowisko państwowe jednocześnie dodatkowo pracować jako nauczyciel akademicki w szkole wyższej lub jako pracownik naukowy w instytucie naukowym lub naukowo-badawczym i pobierać z tego tytułu wynagrodzenie.

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 238 posłów; 167 - było przeciwnych; - 45 wstrzymało się od głosu.

PO krytykuje

Marek Wójcik (PO) apelował, by PiS wycofał się ze zmian w ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie i w ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jego zdaniem rezygnacja z kryterium trzyletniego stażu pracy w zakresie kierowania zespołami ludzkimi to działanie "pod kogoś". Podobny zarzut poseł PO sformułował w odniesieniu do zmian dotyczących przepisów o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. "Trudno się oprzeć wrażeniu, że jest to tylko i wyłącznie prywata" - dodał. Poprawki PO, które wykreślały z projektu te zmiany zostały odrzucone w głosowaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • POszkodowany POdsłuchami, 2015-11-18 11:47:35

  Do nos: ale będziemy bronić chdikk jak socjalizmu...
 • nos, 2015-11-18 10:25:12

  PiS-lam szykuje miejsca dla swoich kadr !
 • rżną głupa..., 2015-11-17 21:09:30

  Przez osiem lat przeciwnicy c... d... i kamieni kupy byli zsyłani na margines życia publicznego - a teraz chcą znowu zwolenników państwa teoretycznego z "doświadczeniem" w dyktaturze ciemniactwa...