PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja ustawy o działalności kulturalnej

  • PAP    1 lipca 2011 - 13:52
Nowelizacja ustawy o działalności kulturalnej

Sejm znowelizował ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Nowelizacja nie uwzględnia przepisu wprowadzającego umowę sezonową, czyli umowę o pracę na czas określony – od jednego do pięciu sezonów jako podstawową formę zatrudnienia pracowników artystycznych.

Za przyjęciem całości nowelizacji głosowało 218 posłów, 200 było przeciw, siedem osób wstrzymało się od głosu.

Zapis, który odrzucono wskazywał, że artyści legitymujący się 15-letnim stażem pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych będą mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony, wzbudzał kontrowersje środowisk artystycznych.

Protestował m.in. Związek Artystów Scen Polskich. Obecnie aktorzy teatrów lub muzycy orkiestr – tak jak przewiduje kodeks pracy – mogą być po okresie próbnym zatrudnieni na czas nieokreślony.

Część artystów podkreśla, że stała umowa o pracę uwiarygodnia ich pozycję, gdy starają się np. o kredyty w bankach. Przeciwko zapisowi o umowach sezonowych był także PiS.

211 posłów było za wykreśleniem zapisu, 196 przeciw, 16 się wstrzymało.

W projekcie znalazł się też m.in. przepis nakładający na pracownika artystycznego obowiązek uzyskiwania zgody od pracodawcy na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Może to dotyczyć np. aktora zatrudnionego na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierzającego występować w filmie, w reklamie lub serialu telewizyjnym, albo np. muzyka zatrudnionego w filharmonii na etacie i podejmującego dodatkową pracę.

Kolejną nowością są tzw. kontrakty dyrektorskie. Szefowie instytucji artystycznych mają być zatrudniani na czas określony – od trzech do pięciu sezonów – a szefowie innych instytucji kultury (np. muzeów) – od trzech do siedmiu lat.

Jako pierwszy rozpatrywany był wniosek o odrzucenie projektu noweli w całości. Wniosek został odrzucony jednym głosem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.