PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana

  • PAP    9 kwietnia 2013 - 19:28
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana

Prezydent podpisał we wtorek nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Ma ona m.in. usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym oraz wprowadzić nowy typ domu pomocy społecznej - dla osób z problemem alkoholowym.
Celem nowelizacji jest doprecyzowanie i uaktualnienie rozwiązań funkcjonujących w ustawie o pomocy społecznej, dostosowanie jej do wymogów innych ustaw, które weszły w życie w ostatnim czasie oraz wprowadzenie nowych przepisów usprawniających udzielanie pomocy.

O utworzenie nowego typu placówek - dla osób z problemem alkoholowym wnosili dyrektorzy domów pomocy społecznej. Osoby z problemem alkoholowym miałyby być kierowane tam na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pobytu do 18 miesięcy.

Ustawa doprecyzowuje też regulacje dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego - określa, w jakich sprawach oraz u jakich osób i rodzin przeprowadza się taki wywiad i co robić w sytuacji odmowy. Nowe przepisy mają umożliwić w takiej sytuacji wydanie decyzji odmawiającej przyznania świadczenia lub uchylenie decyzji w sprawie świadczenia z pomocy społecznej.

Zmiany mają także umożliwić wojewodzie zwiększenie dotacji dla powiatów prowadzących lub zlecających prowadzenie domów pomocy społecznej przeznaczonych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Domy te z uwagi na niskie dochody własne z tytułu odpłatności za pobyt mają bardzo trudną sytuację finansową i uzyskanie większego wsparcia z budżetu poprawiłoby ich sytuację.

Ustawa ma także m.in. uporządkować kwestię uprawnienia do świadczeń dla osób, które odbywają karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, uprościć procedury wyliczania wysokości świadczeń w przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego z zasiłkiem okresowym, a także uzupełnić zakres dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.