PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacji już wystarczy. Czas na zmianę PZP

  • Polskie Radio    27 listopada 2014 - 09:50
Nowelizacji już wystarczy. Czas na zmianę PZP
fot.archiwum

W Polsce rynek zamówień publicznych stanowi ogromna część rynku - wart jest ok. 150 mld zł., co stanowi ok. 12 proc. produktu krajowego brutto.
Dlatego tak ważne są regulacje prawne dotyczące tych zamówień. Jednak ten rynek nie funkcjonuje je dobrze.

Zrinka Perčić, radca prawny w Centrum Zamówień Publicznych podkreśla, że przez 10 lat większość nowelizacji uzasadniano koniecznością dostosowania do prawa Unii Europejskiej i tak będzie na pewno w następnych latach. Według niej, nie tyle jednak prawo było niedoskonałe, co praktyka jego stosowania. – Nie brakuje nam przepisów, ale odwagi i wyobraźni w jego stosowaniu – mówi.

Czytaj też:Ustawa pozwala na wybór lepszego systemu dla PKW

Dlatego według niej, musi się zmienić podejście, do tego jak stosować różne kryteria oceny ofert.

Na czym ustawodawca powinien się skupić jeśli w przyszłości będzie chciał zmieniać obowiązujące prawo? Jak mówi Elżbieta Gnatowska, ekspert Instytutu Allerhanda, obecna ustawa, obowiązująca od 2004 r. jest już trochę „zmęczona” i należałoby ja zastąpić nową.

Ustawa była nowelizowana wielokrotnie, ostatnio w sierpniu tego roku, gdzie zdecydowano, że najważniejszym kryterium nie musi być najniższa cena. Jest ona jednak nieprzejrzysta, mimo, że niektóre kwestie reguluje bardzo szczegółowo.

– Dlatego nowe regulacje powinny być prostsze, mniej sformalizowane, bardzo dbające o zasady uczciwości i przejrzystości, ale pozwalające jednocześnie na skupienie się nad kwestiami zakupowymi – mówi Elżbieta Gnatowska.

Czytaj też:Odejście od dyktatu najniższej ceny nie załatwi problemu

Według badania przeprowadzonego przez PARP, zaledwie 1/4 z najmniejszych firm jest aktywna na rynku zamówień publicznych.

Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców są kwestie formalne, związane np. z zebraniem odpowiedniej dokumentacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.