PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna: budżet partycypacyjny to dobre rozwiązanie, ale wymaga modyfikacji

  • pt/pap    3 lipca 2017 - 17:16
Nowoczesna: budżet partycypacyjny to dobre rozwiązanie, ale wymaga modyfikacji

Paweł Rabiej (fot. Nowoczesna/twitter)

Budżet partycypacyjny w Warszawie to dobre rozwiązanie, ale widać, że wymaga modyfikacji - uważają politycy Nowoczesnej. Proponują m.in. by projektów było mniej, ale większych i dotyczących spraw, które integrują mieszkańców. Chcą też, by mieszkańcy w większym stopniu konsultowali budżet miasta.
Przewodniczący regionu Warszawa Nowoczesnej Sławomir Potapowicz powiedział na  konferencji prasowej, że coraz mniej mieszkańców stolicy bierze udział w wyborze projektów zgłaszanych w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zaznaczył, że w III edycji budżetu partycypacyjnego na projekty oddano 128 tys. głosów, w II - 172 tys., w I - 166 tys. Według Potapowicza w zakończonym w piątek głosowaniu na pomysły zaproponowane w IV edycji "liczba uczestników znów zmalała do około 100 tysięcy".

"Tegoroczne wyniki powinny być dla władz miasta wystarczającym sygnałem, że partycypacja mieszkańców stale maleje. I że należy przemyśleć czy dotychczasowa formuła nie wymaga istotnych zmian" - ocenił Potapowicz.

Według Pawła Rabieja kandydata Nowoczesnej na prezydenta Warszawy budżet partycypacyjny jest dobrym rozwiązaniem, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że proces zgłaszania projektów i pracy nad nimi wymaga modyfikacji.

"Powinien obejmować nieco mniej projektów, ale większych i ważniejszych, realizowanych wokół integrujących mieszkańców wartości, po lepszym procesie deliberacji obywatelskiej i warsztatowym podejściu do opisu projektów" - uważa polityk Nowoczesnej.

Jego zdaniem zadawalająca liczba mieszkańców biorących udział w głosowaniu to ponad 200 tys. osób. W ocenie Rabieja projekty nie powinny zastępować inwestycyjnych i edukacyjnych obowiązków miasta, ale uzupełniać je. "Potrzebne jest rozbudowanie istniejącego procesu o Radę Przysięgłych, rozstrzygającą ewentualne kwestie sporne" - dodał.

W związku z tym Nowoczesna zgłasza cztery dodatkowe, wykraczające poza program budżetu partycypacyjnego rozwiązania, które zdaniem polityków tego ugrupowania, zwiększą udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu miejskich funduszy.

"Chcemy zwiększyć partycypację i konsultacje z mieszkańcami na poziomie budżetu miasta, poprzez lepszą informację oraz wprowadzenie Obywatelskich Paneli Mieszkańców i rozbudować istniejący budżet Małych Inicjatyw Lokalnych" - mówił Rabiej.

Dodał, że Nowoczesna proponuje też wprowadzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego, z którego byłyby finansowane inicjatywy w zakresie ekologii oraz wprowadzenie Partnerstw Lokalnych, czyli koalicji przedstawicieli podmiotów ze wszystkich sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańcy oraz przedsiębiorców.

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów.

W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 782 projekty, ale część nie przeszła procesu weryfikacji, a część została wycofana przez samych autorów. Ostatecznie pod głosowanie trafiło 1808 pomysłów. Ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.