PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna: budżet partycypacyjny to dobre rozwiązanie, ale wymaga modyfikacji

  • pt/pap    3 lipca 2017 - 17:16
Nowoczesna: budżet partycypacyjny to dobre rozwiązanie, ale wymaga modyfikacji
Paweł Rabiej (fot. Nowoczesna/twitter)

Budżet partycypacyjny w Warszawie to dobre rozwiązanie, ale widać, że wymaga modyfikacji - uważają politycy Nowoczesnej. Proponują m.in. by projektów było mniej, ale większych i dotyczących spraw, które integrują mieszkańców. Chcą też, by mieszkańcy w większym stopniu konsultowali budżet miasta.
Przewodniczący regionu Warszawa Nowoczesnej Sławomir Potapowicz powiedział na  konferencji prasowej, że coraz mniej mieszkańców stolicy bierze udział w wyborze projektów zgłaszanych w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zaznaczył, że w III edycji budżetu partycypacyjnego na projekty oddano 128 tys. głosów, w II - 172 tys., w I - 166 tys. Według Potapowicza w zakończonym w piątek głosowaniu na pomysły zaproponowane w IV edycji "liczba uczestników znów zmalała do około 100 tysięcy".

"Tegoroczne wyniki powinny być dla władz miasta wystarczającym sygnałem, że partycypacja mieszkańców stale maleje. I że należy przemyśleć czy dotychczasowa formuła nie wymaga istotnych zmian" - ocenił Potapowicz.

Według Pawła Rabieja kandydata Nowoczesnej na prezydenta Warszawy budżet partycypacyjny jest dobrym rozwiązaniem, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że proces zgłaszania projektów i pracy nad nimi wymaga modyfikacji.

"Powinien obejmować nieco mniej projektów, ale większych i ważniejszych, realizowanych wokół integrujących mieszkańców wartości, po lepszym procesie deliberacji obywatelskiej i warsztatowym podejściu do opisu projektów" - uważa polityk Nowoczesnej.

Jego zdaniem zadawalająca liczba mieszkańców biorących udział w głosowaniu to ponad 200 tys. osób. W ocenie Rabieja projekty nie powinny zastępować inwestycyjnych i edukacyjnych obowiązków miasta, ale uzupełniać je. "Potrzebne jest rozbudowanie istniejącego procesu o Radę Przysięgłych, rozstrzygającą ewentualne kwestie sporne" - dodał.

W związku z tym Nowoczesna zgłasza cztery dodatkowe, wykraczające poza program budżetu partycypacyjnego rozwiązania, które zdaniem polityków tego ugrupowania, zwiększą udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu miejskich funduszy.

"Chcemy zwiększyć partycypację i konsultacje z mieszkańcami na poziomie budżetu miasta, poprzez lepszą informację oraz wprowadzenie Obywatelskich Paneli Mieszkańców i rozbudować istniejący budżet Małych Inicjatyw Lokalnych" - mówił Rabiej.

Dodał, że Nowoczesna proponuje też wprowadzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego, z którego byłyby finansowane inicjatywy w zakresie ekologii oraz wprowadzenie Partnerstw Lokalnych, czyli koalicji przedstawicieli podmiotów ze wszystkich sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańcy oraz przedsiębiorców.

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów.

W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 782 projekty, ale część nie przeszła procesu weryfikacji, a część została wycofana przez samych autorów. Ostatecznie pod głosowanie trafiło 1808 pomysłów. Ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.