PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy dowód osobisty - wszystko co trzeba wiedzieć po 1 marca

  • Grzegorz Dyjak (PAP)    22 lutego 2015 - 13:54
Nowy dowód osobisty - wszystko co trzeba wiedzieć po 1 marca

Dowód osobisty (fot.:msw.gov.pl)

Wyrobienie nowego dowodu będzie łatwiejsze - przekonuje dyrektor departamentu spraw obywatelskich MSW Karolina Grenda.
Od 1 marca będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Co się w praktyce zmieni?

Karolina Grenda: Powstanie elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Odbierzemy go w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. W 2013 roku podobne rozwiązanie przyjęto w przypadku składania wniosków paszportowych, w tym samy roku skorzystało z tego udogodnienia ok. 500 tys. osób. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem. W zasadzie każdy na jakimś etapie swojego życia zmienił pracę lub pracował w jednej miejscowości, a mieszkał w innej. Dlatego możliwość wyrobienia dowodu osobistego w miejscu, w którym nie mamy meldunku, będzie naprawdę dużym udogodnieniem.

Wniosek o wydanie dowodu złożymy na nowym, bardziej przejrzystym druku, zawierającym informacje o sposobie jego wypełnienia. W kolejnym etapie prac nad systemem zostanie udostępniona usługa elektronicznego przesłania tego wniosku. W nowym dowodzie nie znajdziemy już informacji o kolorze oczu i wzroście ani zeskanowanego podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które zgodnie z założeniem nie potwierdzają tożsamości obywatela. Zamieszczanie w dotychczas wydawanych dowodach osobistych rysopisu tylko teoretycznie służyło łatwiejszej identyfikacji osoby i od lat budziło kontrowersje, np. dotyczące określania koloru oczu, który może być zmieniony przy wykorzystaniu szkieł kontaktowych. Brak wzoru własnoręcznego podpisu to skutek możliwości złożenia wniosku o dowód drogą elektroniczną. Wzór podpisu ma charakter dynamiczny, ulega zmianom, trudno też mówić o walorach dowodowych takiego rozwiązania.

Format i wymiary dowodu osobistego, który będzie zawierać szereg nowych zabezpieczeń, pozostaną takie same jak dotychczas. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie. Mimo że dokumenty te są wydawane wyłącznie obywatelom polskim, ma to ułatwić posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem podróży.

Po 1 marca nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dowodów. Zachowają one ważność do upływu określonych w nich terminów.

W nowym dowodzie osobistym nie będzie już informacji o adresie zameldowania...

Dzięki temu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać tego dokumentu. Do tej pory około 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany adresu zameldowania.

Jak już wspomniałam, dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie. Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich zamieszczanie w dowodzie nie jest konieczne. Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL.KOMENTARZE (2)

  • EMERYTKA, 2015-02-26 03:07:35

    ALE PORONIONY POMYSŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Haq , 2015-02-23 16:37:31

    Brak adresu w dowodzie, będzie oznaczało, że do każdej interwencji Straży ochrony kolei, straży miejskiej i innych parapolicyknych jednostek będzie wzywają policja, gdyż tylko ona ma możliwość weryfikacji danych. W bazie peselnet, cell, książki itp. Dla tego ze adres jest potrzebny do nałożeniea ma...ndatu lub skierowania wniosku do sądu  rozwiń