PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy PESEL - nowe przepisy

  • AT    17 września 2012 - 19:15
Nowy PESEL - nowe przepisy

MSW w ramach oszczędności i zwiększenia funkcjonalności chce przebudować PESEL i CEPiK. Wiąże się to ze znowelizowaniem przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) przeprowadziło szczegółową analizę i przegląd zarządzanych rejestrów: CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) oraz systemu PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności) i podjęło decyzję o ich przebudowie.

Czytaj też:  PESEL i wszystko jasne

Przyjęte rozwiązania mają przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności systemów informatycznych. W okresie ostatnich miesięcy doszło do kilkunastu awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów.

- Szacujemy, że dzięki przekształceniom rejestrów PESEL i CEPiK uda się obniżyć koszty ich utrzymania o 30 proc. W ciągu 5 lat przyniesie to oszczędności do budżetu państwa w wysokości około 120 mln zł - informuje MSW.

Wcześniej działania podjęło Centralne Biuro Antykorupcyjne w swoim zakresie. Natomiast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeanalizowało rejestry pod kątem funkcjonalności i rozwiązań technicznych.

Modernizacja rejestrów PESEL i CEPiK

Realizacja zadań związanych z ewidencją pojazdów i kierowców oraz ewidencją ludności wymaga stabilnej i niezawodnej pracy systemów. W ostatnich miesiącach dochodziło do awarii, które powodowały przerwy w pracy rejestrów - podaje resort.

Przyjęte przez resort rozwiązania pozwolą na sprawniejszą i bardziej wydajną, niż do tej pory, pracę rejestrów państwowych. Przyniosą także oszczędności w budżecie państwa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.