PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS od 2018 r.

  • PAP/JL    5 lipca 2016 - 07:37
Nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS od 2018 r.
Rząd od 2018 roku wprowadzi nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS. Fot. Pixabay.com

Nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS wejdzie w życie od 2018 r. – informuje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
Jak wyjaśnia, reforma ma trzy cele: zlikwidowanie degresywności, wprowadzenie kwoty wolnej od podatku – 8 tys. zł, przynajmniej dla najmniej zarabiających oraz uproszczenie podatku, by obniżyć obciążenia działalności gospodarczej.

– W tej chwili składka na ZUS w wysokości 1,2 tys. zł dla drobnych przedsiębiorców jest zabójcza. Osobiście uważam, że powinna być płacona, jeżeli ktoś osiąga przynajmniej minimalny dochód i zawsze powinna być płacona składka emerytalna. To jest kwota ok. 400 zł – więc trzy razy mniej niż obecnie. A potem – w zależności od dochodu – to obciążenie by rosło – wyjaśnia Henryk Kowalczyk.

Na pytanie, skąd wzięła się koncepcja nowej daniny, skoro obecny de facto liniowy PIT (dwie stawki 18 proc. i 32 proc., którą jednak objęty jest minimalny procent podatników) wprowadziły poprzednie rządy PiS, a konkretnie Zyta Gilowska, Kowalczyk odpowiada: – W Polsce de facto mamy nawet nie podatek liniowy, a degresywny, czyli bardziej obciążający ubogich niż zamożnych.. Nie jest to rozwiązanie dobre. Degresywności nie widać, jeśli się weźmie pod uwagę tylko PIT, ale jeśli się połączy wszystkie daniny, to się robi podatek degresywny i to jest złe. To należy poprawić i stąd ta reforma”.

Pod koniec lipca rząd opublikuje założenia projektu. Później będą konsultacje. Szefem zespołu eksperckiego pracującego nad reformą jest były minister finansów, główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes, 2016-07-05 12:38:23

    Dobry Żyd zastąpił Złego Żyda, aj waj co robić mój Rabbi?