PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy prezydent Poznania przedstawi bilans otwarcia i kalendarz inwestycji

  • PAP    2 stycznia 2015 - 19:30
Nowy prezydent Poznania przedstawi bilans otwarcia i kalendarz inwestycji

Do końca marca prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przedstawi kalendarz największych miejskich inwestycji zapowiadanych w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi. Wtedy też zaprezentowany zostanie bilans otwarcia po rządach poprzedniego prezydenta.
Jacek Jaśkowiak (PO) został zaprzysiężony na prezydenta miasta na początku grudnia. Po wygranych wyborach samorządowych zastąpił rządzącego Poznaniem przez 16 lat Ryszarda Grobelnego.

Prezydent podkreślił w piątek na konferencji prasowej, że priorytetami dla miasta w najbliższych latach mają być m.in. upowszechnianie transportu publicznego, sprawnie realizowane inwestycje i rewitalizacja zaniedbanych części miasta.

"Elementem, który chcemy poprawić jest realizacja prowadzonych przez miasto inwestycji. Chcielibyśmy uniknąć takich sytuacji, jakie miały miejsce w przeszłości, gdy niektóre inwestycje były realizowane z przekroczeniem założonych terminów i budżetów. Zależy nam na poprawie jakości planowania przestrzennego. Chcemy też położyć nacisk na rewitalizację zdegradowanych przestrzeni miejskich, w szczególności w obszarze historycznych dzielnic" - powiedział Jaśkowiak.

Czytaj też: Jaśkowiak: wzorcem dla Poznania będą Kopenhaga i Drezno

Nowe władze miasta chcą też zachęcić poznaniaków do korzystania z transportu publicznego. "Będziemy pracować nad obniżeniem cen biletów, poprawieniem komunikacji publicznej, także na wyznaczeniem nowych tras" - powiedział na konferencji wiceprezydent Maciej Wudarski.

Do końca marca Jaśkowiak chce przedstawić bilans otwarcia: podsumowanie rządów Ryszarda Grobelnego i ocenę obecnej kondycji miasta.

"Pewne zjawiska mamy już zdiagnozowane, mamy też wiedzę dotyczącą naszych możliwości manewrowania miejskim budżetem. Problemem jest wyludnianie miasta i wiążący się z tym spadek wpływów z PIT. Już wiemy, że w stosunku do innych dużych miast sytuacja Poznania jest pod tym względem najgorsza. Elementem dla mnie bardzo istotnym jest w tej chwili sprawdzenie tych wszystkich inwestycji, które były realizowane na przestrzeni ostatnich lat - także tych, które są w toku. Jesteśmy w trakcie wyjaśniania, dlaczego w wielu przypadkach nie udało się dotrzymać zakładanych kwot i terminów" - powiedział prezydent.

Także do końca marca Jaśkowiak zaprezentuje kalendarz realizacji najistotniejszych inwestycji, zapowiadanych w trakcie kampanii wyborczej - w tym m.in. budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

Po wygranych w listopadzie wyborach Jaśkowiak zapowiedział, że do pracy będzie dojeżdżał rowerem, lub środkami komunikacji miejskiej, do tego samego będzie też zachęcał miejskich urzędników. W piątek poinformował, że zgodnie z tą obietnicą, do końca stycznia z parkingu przed urzędem znikną auta pracowników magistratu.

Do końca marca załatwiona ma być natomiast sprawa przejścia dla pieszych przed poznańskim dworcem kolejowym. Problem ten był jednym z gorących, wyborczych tematów w mieście.

Prezydent Jaśkowiak przedstawił w piątek nowy podział kompetencji poszczególnych wiceprezydentów. Jak podkreślił, czytelny podział obowiązków ułatwi rozliczanie odpowiedzialnych za poszczególne sprawy zastępców. "Chciałbym mieć taką sytuację, w której gdy w jakimś obszarze coś nie działa, była możliwość przypisania odpowiedzialności konkretnej osobie" - podkreślił.

W połowie stycznia Jacek Jaśkowiak ma przedstawić swojego czwartego zastępcę. Wiceprezydentem ma być kobieta, swoje obowiązki obejmie od końca miesiąca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.