PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy przetarg na wykonawcę terminalu w Gdańsku

  • PAP    14 grudnia 2012 - 20:28
Nowy przetarg na wykonawcę terminalu w Gdańsku

Bez wyłonienia wykonawcy Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" zakończyło przetarg na wybór generalnego realizatora terminalu naftowego w Gdańsku. Spółka wszczęła uproszczone postępowanie, które ma wybrać wykonawcę na początku 2013 r.
Jak poinformował PERN w piątkowym komunikacie, zakończenie budowy terminala w Gdańsku, służącego do przeładunku i magazynowania ropy naftowej, nadal planowane jest na 2015 rok.

PERN wyjaśnił, że o zakończeniu dotychczasowego postępowania przetargowego bez wyłonienia wykonawcy inwestycji "przesądziła wartość złożonych ofert, które przekraczały oczekiwania" spółki. "Nowa procedura przetargowa będzie dotyczyć zaprojektowania i budowy terminalu naftowego i parku zbiornikowego na ropę naftową z infrastrukturą towarzyszącą" - zaznaczył w komunikacie PERN.

Spółka podała, że "ze względu na znaczenie tej inwestycji dla krajowej gospodarki i potrzebę jej realizacji do udziału w przetargu zostaną zaproszone cztery podmioty uczestniczące w dialogu konkurencyjnym w poprzednim postępowaniu".

PERN szacował wcześniej, iż koszt inwestycji może wynieść około 750 mln zł. 70-75 proc. tych funduszy miałoby pochodzić ze środków własnych, zaś resztę stanowiłyby zewnętrzne źródła finansowania, głównie kredyty.

Pod koniec listopada PERN i Zarząd Morskiego Portu Gdańskiego (ZMPG) podpisały umowę przedwstępną dotyczącą dzierżawy 28 ha gruntu, na którym zostanie wybudowany terminal naftowy. Jak poinformowały wówczas spółki, umowa przedwstępna dotyczy dzierżawy gruntu na terenie ZMPG na 30 lat i określa szczegółowo relacje między stronami w zakresie posadowienia i użytkowania całej infrastruktury terminalu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.