PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy rząd przeciwny powstaniu dwóch nowych gmin

 • aw/PAP    2 grudnia 2015 - 19:16
Nowy rząd przeciwny powstaniu dwóch nowych gmin
Referendum w gminie Kamienica było nieważne (fot.fotolia)

Rząd chce uchylić lipcowe rozporządzenie w sprawie utworzenia dwóch nowych gmin: Szczawa (Małopolskie) i Grabówka (Podlaskie). Zdaniem obecnej rady ministrów trzeba wziąć pod uwagę, że radni i mieszkańcy w większości byli przeciwni zmianom.
Na stronach rządowych ukazał się w środę (2 grudnia) projekt rozporządzenia Rady Ministrów, mocą którego miałoby być uchylone rozporządzenie RM z lipca, o utworzeniu od 1 stycznia 2016 roku dwóch nowych gmin. Gmina Szczawa miała być wydzielona z obszaru gminy Kamienica, Grabówka - z obszaru gminy Supraśl.

Referenda nie uzasadniają powstania nowych gmin

Autorzy projektu rozporządzenia w uzasadnieniu projektu piszą, iż zmiany te wymagają uchylenia. Powołują się na wyniki gminnych referendów, które zostały przeprowadzone w gminach w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu i negatywne opinie dotyczące planowanych podziałów.

Jak podkreślono, we wrześniu 2013 roku w referendum w gminie Kamienica wzięło udział niespełna 13,6 proc. uprawnionych, co oznacza iż formalnie było ono nieważne (potrzebna była frekwencja 30 proc.).

Rada gminy była podziałowi przeciwna, podobnie rada powiatu limanowskiego. Do MSWiA wpłynął też protest jednego z sołectw i negatywne stanowisko dyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego. W uzasadnieniu przytoczono też opinię wojewody małopolskiego, według którego po podziale dojdzie do ograniczenia potencjału gminy Kamienica i jeszcze mniejszej - Szczawa.

W przypadku gminy Grabówka (Podlaskie) w uzasadnieniu projektu rozporządzenia także przywołano wynik lokalnego referendum. Tu frekwencja wyniosła 62 proc., a za podziałem opowiedziało się 45 proc. głosujących. Rada gminy Supraśl negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej gminy.

Pełnomocnicy do utworzenia nowych gmin wykonali swoją robotę

Utworzenie nowych podmiotów jest już zaawansowane, pełnomocnicy do utworzenia tych gmin zostali powołani we wrześniu. Ich zadanie, to organizacja struktur nowego samorządu i przygotowanie pierwszych wyborów.

Pełnomocnikiem ds. gminy Grabówka jest Ewa Bończak-Kucharczyk, w przeszłości m.in. wiceprezydent Białegostoku. Jak powiedziała w środę, wszystkie najważniejsze zadania związane z tym, by od 1 stycznia nowa gmina zaczęła działać, zostały już wykonane. Trwają procedury związane z zakupami na potrzeby samorządu.

O powołanie gminy Grabówka dopominała się grupa mieszkańców tych terenów. Argumentowali, że miejscowości, które weszłyby w jej skład, są niedoinwestowane, a potrzeby mieszkańców tej części gminy - pomijane przez władze Supraśla. Choć wynik referendum na terenie całej gminy był negatywny, to w miejscowościach które miałyby wejść w skład Grabówki, zdecydowanie wygrali zwolennicy podziału.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • Ob., 2015-12-07 18:19:38

  Czyli gmina Szczawa nie powstanie bo wiceminister jest z tej 2 gminy i jest przeciwny podzialowi? Moze ktos to potwierdzic?
 • Szczawa, 2015-12-06 22:26:42

  Przepraszam za należy
 • Szczawa, 2015-12-06 12:43:10

  Do Kamiński: Ja uważam że nalerzy teorzyc gminy pod katem jakości a nie wielkosci. Duza gmina wcale nie oznacza rozwoj.