PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowy wskaźnik bogactwa. Jak wypada Polska?

 • ZWI    21 sierpnia 2013 - 15:55
Nowy wskaźnik bogactwa. Jak wypada Polska?

Na każdego Polaka przypada 149 tys. zł udziału w drogach, mostach, mieszkaniach i innych obiektach - wynika z Globalnego Indeksu Majątku Nieruchomego (Global Built Asset Wealth Index), który proponuje nowy wskaźnik bogactwa narodów.
ARCADIS, globalna firma konsultingowo-inżynieryjna, opublikowała swój pierwszy Globalny Indeks Majątku Nieruchomego (Global Built Asset Wealth Index), który proponuje nowy wskaźnik bogactwa narodów.

Raport firmy ARCADIS proponuje zupełnie inne podejście do mierzenia bogactwa narodów na świecie. Podczas gdy PKB mierzy poziom dochodu narodowego, w Globalnym Indeksie Majątku Nieruchomego za wskaźnik bogactwa danego kraju przyjęto wartość skumulowanego majątku nieruchomego: dróg, elektrowni, mieszkań, centrów handlowych i innych obiektów. Jest to pierwszy tego typu globalny raport firmy konsultingowo-inżynieryjnej ARCADIS, przygotowany we współpracy z Centre for Economic Business Research.

Globalny Indeks Majątku Nieruchomego pokazuje Polskę na tle 30 krajów, które łącznie reprezentują 82% światowego PKB. Indeks pokazuje, że całkowita wartość majątku nieruchomego tych krajów wynosi 193 bln USD, w porównaniu do ich prawie trzykrotnie mniejszego PKB, który wynosi 68 bln USD. Nasz Globalny Indeks Majątku Nieruchomego umożliwia nam przewidzenie trendów dotyczących sposobu zarządzania majątkiem nieruchomym przez poszczególne kraje i powiązanego z tym poziomu ich produktywności.

Pokazuje te narody, które najlepiej radzą sobie z inwestowaniem, budowaniem i przekształcaniem nieruchomości oraz infrastruktury, a tym samym mają największe szanse na sukces w zmieniającej się szybko gospodarce światowej. - powiedział Simon Rawlinson, Head of Strategic Research and Insight w EC Harris, firmy będącej częścią Grupy ARCADIS.

Wartość majątku nieruchomego Polski kształtuje się na poziomie 1,74 bln dolarów (5,53 bln zł), co sytuuje ją na 21. miejscu, z tyłu za przodującymi krajami takimi jak USA, Chiny, Japonia czy Niemcy.

Jeśli przeliczymy wartość majątku nieruchomego na osobę, to okaże się, że na każdego Polaka przypada 149 tys. zł. Oznacza to wzrost o 1,7% w stosunku do ubiegłego roku, a prognozy na przyszłość są dużo bardziej optymistyczne. Poziom bogactwa Polski mierzonego udziałem w drogach, mostach, mieszkaniach oraz innych obiektach budowlanych jest relatywnie duży w porównaniu z innymi krajami na świecie. Tym niemniej jest on statystycznie 3 razy mniejszy niż w Japonii oraz 2,5 razy mniejszy niż w Niemczech. W tym zestawieniu najkorzystniej wygląda sytuacja mieszkańca Singapuru, na którego przypada 156 tys. dolarów.

-Wskaźniki takie jak PKB czy też poziom bezrobocia, które są tradycyjnie używane do definiowania zamożności danego kraju, pokazują zaledwie jedną stronę zagadnienia.

Podczas gdy PKB mierzy poziom dochodu narodowego, nasze analizy skumulowanego majątku nieruchomego i mierzonego według nich bogactwa narodów mogą być wykorzystane do przewidywania przyszłego wzrostu gospodarczego poszczególnych krajów i regionów. - powiedział Simon Rawlinson - Pozycja Polski w rankingu pokazuje wiele wyzwań, ale także szans, które stoją przed rynkiem inwestycji budowlanych we współczesnej gospodarce. Przewidywany wzrost o 30% przesunie Polskę w rankingu na miejsce 20, czyli punkt wyżej od Holandii, której wartość majątku nieruchomego nie zmieni się.

Podczas gdy wartość majątku nieruchomego Chin wzrośnie przynajmniej dwukrotnie w najbliższej dekadzie, Stany Zjednoczone w tym samym czasie zanotują wzrost o 19%. Jednocześnie w Wielkiej Brytanii oraz Europie wzrost będzie dużo niższy, bo zaledwie na poziomie ok. 2,7%. W niektórych z gospodarek strefy EURO, które mają obecnie największe trudności gospodarcze, przewidywany jest wręcz spadek wartości majątku nieruchomego.Łagodny wzrost jest przewidywany dla Wielkiej Brytanii oraz Europy w ciągu najbliższej dekady

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • JodekMordka, 2013-08-23 23:03:48

  Oddajcie moją część. Ja się dokładałem ale dla innej Polski.
 • Anydej, 2013-08-23 11:08:04

  A jak człowiek czuje się bogaty a jednocześnie biedny,to co? Czekam na propozycje...
 • leda, 2013-08-22 10:29:54

  kolejny kretynizm technokratów. Świat czeka zmiana paradygmatu rozwoju a ci ciągle o konsumpcji epoki przemysłowej i poprzemysłowej. Bogactwa narodów nie mają z tym nic wspólnego.