PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowy zarząd aquaparku uratuje obiekt przed finansową klapą?

  • PAP    25 lipca 2013 - 15:37
Nowy zarząd aquaparku uratuje obiekt przed finansową klapą?

W budżecie Rudy Śląskiej zarezerwowano środki na spłatę rat kredytu, z którego wybudowano w tym mieście aquapark. Z powodu zbyt niskiej frekwencji obiekt nie jest w stanie sam zarobić na spłatę. Samorząd nie chce jednak wykładać kolejnych środków na inwestycje.
W miniony piątek prezydent Rudy Śląskiej zmieniła zarząd wybudowanego za blisko 120 mln zł aquaparku, uznając, że nie jest on w stanie przygotować programu zwiększającego atrakcyjność, a tym samym frekwencję i przychody obiektu. Rozwiązaniem mogłoby być otwarcie tzw. strefy suchej, służącej do rekreacji i uprawniania sportu. Na to brakuje jednak ok. 7 mln zł.

Czytaj też: Rudzcy radni ratują aquapar przed upadłością

"Strefa sucha parku jest faktycznie ważna, bo może generować dodatkowe przychody. Dlatego zależy nam na jej szybkim ukończeniu. Szukamy jednak rozwiązania, które nie będzie dla samorządu obciążeniem finansowym. Idealnym rozwiązaniem byłaby dzierżawa tej strefy lub formuła partnerstwa publiczno-prywatnego" - poinformowała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Prezydent oczekuje, że nowy zarząd spółki w krótkim czasie przedstawi samorządowi konkretne propozycje w tym zakresie. Takich rozwiązań nie znalazł poprzedni zarząd, który został odwołany.

"Powodów tej decyzji było wiele. Najważniejszy z nich to brak zadowalającego programu naprawczego, który w sposób skuteczny i trwały zwiększył przychody Aquadromu (takiej nazwy używa park wodny - PAP)" - wskazała prezydent. Nowy zarząd, którym kieruje Anna Mrzyczek-Szczęsny, ma "jak najszybciej" przedstawić taki program.

W pierwszej połowie roku miasto spłaciło za park wodny 7,3 mln zł kredytu, w ramach udzielanego poręczenia. Te środki aquapark winien był samorządowi, ale w zamian za dług miasto objęło nowe udziały w aquaparku. Tym samym zwiększono jego kapitał o prawie 7,5 mln zł i odsunięto groźbę upadłości.

"Te wydatki już teraz w dużym stopniu obciążają budżet. W tegorocznym budżecie miasta mamy rezerwę na spłatę rat kredytowych spółki Aquadrom. Nie widzę możliwości, by rudzki samorząd w jeszcze większym stopniu ją finansował" - podkreśliła prezydent miasta.

Wkrótce ma zostać także przeprowadzone profesjonalne badanie satysfakcji klientów parku wodnego. Negatywne opinie internautów oraz składane reklamacje świadczą bowiem o tym, że nie wszyscy klienci są zadowoleni z jakości usług. Klienci skarżyli się np. na ograniczenie możliwości korzystania z atrakcji pod nazwą "mokry bąbel". Tłumacząc to względami bezpieczeństwa oraz wymogami technicznymi basen z tą atrakcją odgrodzono taśmami i barierkami, a grupy chętnych wpuszczane są jedynie na określony czas. Robiono też długie przerwy w pracy urządzenia, które zniósł dopiero nowy zarząd aquaparku.

"Już wkrótce zapytamy osoby korzystające z usług aguadromu o ich opinie i sugestie, co należy zmienić i poprawić. Otrzymane wyniki przeanalizujemy. Na pewno wykorzystamy je przy opracowywaniu programu naprawczego" - zapewniła prezydent.

Również przedstawiciele aquaparku deklarują poprawę. "Zrobimy wszystko, by osoby odwiedzające nasz obiekt nie musiały przeklinać i złorzeczyć na naszych pracowników i rozwiązania obowiązujące. (...) Sprawę +mokrego bąbla+ traktujemy jako surową lekcję, z której chcemy wyciągnąć odpowiednie wnioski, które pozwolą nam poprawić naszą ofertę" - zapewnili przedstawiciele biura prasowego.

Jak podało biuro prasowe aquaparku, trudno jednak spodziewać się szybkiego uzyskania rentowności. "Nawet plany, które powstały na długo przed otwarciem obiektu, nie zakładały wypracowania zysków w początkowej fazie rozruchu. Także komercyjne spółki prywatne nie osiągają fazy zysków już po ośmiu niepełnych miesiącach działalności" - wskazano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Sylvia1984, 2013-07-29 16:10:43

    Na budowę Stadionu Narodowego wydano miliardy złotych, opracowano raporty dotyczące rentowności. Podczas koncertu Madonny Ministerstwo Sportu przekazało nawet 5 mln zł dotacji. I co? Zamiast zysku - ogromna strata. Dziś natknęłam się na ciekawy artykuł poradnikinwestowania.pl/inwestycyjne-pudla-nad-...pudlami/. Czy Aquadrom możemy również zaliczyć do inwestycyjnego pudła?  rozwiń