PARTNER PORTALU
 • BGK

NSA bardzo skomplikował życie samorządom

 • Bartosz Dyląg    29 listopada 2013 - 08:27
NSA bardzo skomplikował życie samorządom

Przełomowy wyrok NSA był dużym zaskoczeniem dla samorządów. Sytuacja w zakresie VAT była skomplikowana, jednak po wyroku skomplikowała się jeszcze bardziej.
Zdaniem samorządowców uchwała Naczelnego Sadu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13) rodzi wiele pytań organizacyjnych, m.in.: o kasy fiskalne w jednostkach budżetowych, przechowywanie faktur, terminowość zbierania danych z jednostek, konieczność eliminacji ryzyk wewnętrznych.

Czytaj uzasadnienie uchwały NSA ws. VAT.

Janina Filipek, skarbnik Rzeszowa zaznacza, że sytuacja w zakresie VAT była skomplikowana, jednak teraz skomplikowała się jeszcze bardziej.

- Odliczaliśmy tylko to, co było wprost możliwe, np. przy zakupie autobusów, budowie czy modernizacji stadionów. Można było połączyć przychód z naliczonym VAT - wyjaśnia Janina Filipek.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego uważa, że stało się bardzo źle.

- Wyrok NSA jest wytyczną tylko dla sądów. Organy podatkowe mogą zachowywać się różnie, wcześniej czy później mogą zacząć egzekwować nową interpretację. Być może będziemy musieli cofnąć się na przykład do 2008 roku, rozliczyć się i zapłacić odsetki. Jestem pesymistą w tej kwestii, skoro przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie przychodzą na spotkania - ubolewa Mieczysław Kieca.

Zdaniem prezydenta Wodzisławia Śląskiego dopiero okaże się, czy będą musiały powstać nowe komórki zajmujące się rozliczeniami podatku VAT. Rozwiązaniem mogą być stosowane w biznesie centra finansowo-kadrowych.

W opinii Stanisławy Kozłowskiej, skarbnik Białegostoku interpretacja Ministerstwa Finansów nie będzie przełomem w tej sprawie, może jedynie nieco uspokoić samorządy.

Artykuł powstał na podstawie I Ogólnopolskiej Konferencji Portalu Samorządowego odbywającej się w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Jubilat, 2013-12-01 21:00:57

  Nie tylko samorządom ale i normalnym ludziom,którzy myśleli że można zaufać !
 • michał, 2013-11-30 13:53:24

  NSA i jej uchwały dotyczące właściwego funkcjonowania samorządów administracyjnych są potrzebne społeczeństwu na rzecz ich interesów tj.potrzeba sprawowania kontroli tych jednostek,celem uniknięcia wszelkich niejasności i niewłaściwych decyzji,które bardzo często i nader dotkliwie uderzają nie tylk...o w społeczność ale i narażają budżet obywatelski na dotkliwe straty i niedogodności.  rozwiń
 • Bartosz Dyląg, 2013-11-29 16:35:51

  Szanowny Panie, przesadza pan w swoich sądach dość poważnie. Niemniej szanujemy wszystkich naszych czytelników, więc teraz może Pan z poziomu tego tekstu dotrzeć nawet do uzasadnienia uchwały NSA. Mam nadzieję, że będzie Pan usatysfakcjonowany. Pozdrawiam i miłego dnia.