PARTNER PORTALU
  • BGK

Numer telefonu urzędnika jednak niejawny

  • AT    18 października 2012 - 19:00
Numer telefonu urzędnika jednak niejawny

- To pracodawca decyduje, czy upublicznić numer służbowego telefonu pracownika - informuje Wojciech Wiewiórowski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
W opinii Wojciecha Wiewiórowskiego, zasada ta odnosi się do wszystkich sytuacji związanych z udostępnianiem informacji o numerach służbowych telefonów pracowników. Niezależnie od tego, czy dana osoba jest zatrudniona w administracji publicznej czy w sektorze prywatnym, i czy przydzielony jej służbowy telefon to komórka czy aparat stacjonarny.

Czytaj też: Prezydent Szczecina pod telefonem

– To pracodawca zawsze decyduje o tym, który urzędnik jest upoważniony do kontaktowania się w imieniu urzędu z podmiotami z zewnątrz – mówi Wiewiórowski.

– Nie oznacza to jednak, że każdy numer służbowego telefonu urzędnika powinien być dostępny na wniosek złożony w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Choćby z tego powodu, że żadnemu rozsądnie myślącemu pracodawcy nie zależy na tym, żeby urzędnicy zajmowali się głównie odpowiadaniem na pytania telefoniczne – wyjaśniał. – Również my jako obywatele nie powinniśmy być zainteresowani tym, żeby urzędnicy zajmowali się innymi sprawami niż te, za które otrzymują wynagrodzenie – dodaje.

GIODO, wyjaśniając te kwestie, posłużył się przykładem służbowych komórek premiera i ministrów.

– Nie wyobrażam sobie tego, żeby w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej uzyskać numer służbowego telefonu premiera – tłumaczy, zaznaczając, że w takim państwie jak Polska pewnie wiele osób chciałoby osobiście zainteresować premiera różnymi sprawami. – A my chcielibyśmy raczej, żeby premier zajmował się zarządzaniem krajem – stwierdza.

Niemniej pracodawca, decydując się na upublicznienie numeru służbowego telefonu pracownika, nie musi mieć na to jego zgody. Telefon jest bowiem urządzeniem, które zostało oddane do użytku pracownika w związku z jego pracą, a dysponentem aparatu wciąż jest pracodawca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.