PARTNER PORTALU
  • BGK

O egzaminie i liczbie taksówek zdecyduje gmina

  • AT    12 czerwca 2012 - 17:26
O egzaminie i liczbie taksówek zdecyduje gmina

O projekcie ustawy uwalniającej m.in. zawód taksówkarza rozmawiali dziś z ministrem sprawiedliwości, Jarosławem Gowinem, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz przedstawiciele stołecznych korporacji taksówkarskich.
Podczas spotkania ustalono wspólne stanowisko w kwestii szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy i licencji taksówkarskich. 

Decyzja o przeprowadzaniu szkolenia i egzaminu  przekazana zostaje radom gmin, które mogą w uchwałach - w zależności od sytuacji w danych gminach - określić m.in. częstotliwość egzaminów (pod warunkiem, że będzie to nie rzadziej niż raz w roku), program szkolenia w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin, sposób powoływania komisji egzaminacyjnej i egzaminowania oraz zakres wiedzy wymagany na egzaminie oraz koszty szkolenia i egzaminowania (ich łączna wartość nie może przekroczyć 50 proc. płacy minimalnej).

O ile gminy nie podejmą uchwały o egzaminie, licencję taksówkarską  otrzyma każda  osoba, które nie była karana za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,  mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku oraz przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

„Propozycja, z którą przyszliśmy dziś do pana ministra i którą przedstawialiśmy już wcześniej, jest wynikiem naszych rozmów zarówno ze środowiskiem stołecznych taksówkarzy, jak i z innymi samorządami. Mogę śmiało powiedzieć, że przedstawione przez nas rozwiązania wspierają inne duże miasta, jak Wrocław czy Poznań” – powiedział po spotkaniu Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W spotkaniu środowisko taksówkarzy reprezentowali Paweł Biedrzycki, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego Warszawy i Michał Więckowski, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Taksówkarzy Zawodowych Warszawy NSZZ Solidarność.

Stanowisko strony samorządowej przedstawili: Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy i Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.