O godne warunki wytrzeźwienia

  • GK/rpo.gov.pl
  • 22-11-2011
  • drukuj
Rzecznik spraw obywatelskich wystąpiła do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przypadków zgonów osób zatrzymanych do wytrzeźwienia w pomieszczeniach jednostek policji.
O godne warunki wytrzeźwienia
Biuro rzecznika praw obywatelskich otrzymuje z Komendy Głównej Policji informacje o wydarzeniach nadzwyczajnych, jakie miały miejsce w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych.

Wśród nich wysoki udział mają zgony osób zatrzymanych przez policjantów. Każdy ze zgłoszonych przypadków jest przedmiotem badania przez Biuro RPO, zwłaszcza w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osobistego i poszanowania praw zatrzymanego.

Największa liczba zgonów dotyczy osób zatrzymanych do wytrzeźwienia i umieszczonych w pomieszczeniach jednostek Policji. Doświadczenia zebrane przez pracowników Biura RPO w wyniku systematycznych wizytacji pomieszczeń dla osób zatrzymanych oraz analizy przyczyn i okoliczności śmierci osób zatrzymanych do wytrzeźwienia wskazują, że stan ich zdrowia w trakcie trzeźwienia winien – tak jak w przypadku umieszczenia w izbie wytrzeźwień – znajdować się pod stałym nadzorem lekarza.

W celu zapobieżenia w przyszłości zgonom osób zatrzymanych, wskazane jest szczegółowe określenie w przepisach wewnętrznych przypadków, w których stan zdrowia osoby przyjętej w stanie nietrzeźwości powinien być bezwzględnie poddany konsultacji medycznej.

Wyniki przeprowadzonych postępowań wyjaśniających w sprawach zgonu osoby zatrzymanej do wytrzeźwienia niejednokrotnie zawierają wnioski dotyczące niewystarczającej bieżącej obserwacji przez policjantów zachowań osób trzeźwiejących oraz braku systematycznej kontroli pomieszczeń, w których przebywają osoby zatrzymane do wytrzeźwienia.

Występują również błędy w dokumentowaniu kontroli cel, które uniemożliwiają stwierdzenie, jak przebiegała obserwacja zachowania osoby zatrzymanej do wytrzeźwienia. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Takie zgony to do prokuratury ! -ŚRODKI mają wystarczajace żeby to wyjaśnić,prawdaż

Kargul, 2011-11-22 13:17:23 odpowiedz

Jesteśmy w ŚRODKU Europy, jak takie rzeczy mogą się zdarzać?

Kergulena, 2011-11-22 13:10:49 odpowiedz

O właśnie! Gdyby tak odciąć dopływ tlenu to co by się stało? Kto będzie za to odpowiadał?Ten,który ma prawo albo te co ma obowiązek????

smut/wsc, 2011-11-22 12:38:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU