PARTNER PORTALU
  • BGK

O uchwałach decyduje kryterium legalności

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 maja 2011 - 08:31
O uchwałach decyduje kryterium legalności

W 2010 r. wojewodowie uchylili około 4 tys. uchwał, z czego do sądów zaskarżyli ponad sto.
Jedną z podstawowych zasad wykonywania konstytucyjnych obowiązków przez gminę jest zasada pozostawania w zgodzie z prawem. Jej gwarantem jest nadzór administracji rządowej. Wojewoda ma obowiązek zbadania legalności aktu prawa miejscowego w całości i działa z mocy urzędu, a nie na wniosek osób trzecich. W rozstrzygnięciu musi podać uzasadnienie – pisze „Rzeczpospolita”.

Udział zakwestionowanych uchwał w podjętych ogółem wydaje się niewielki, ale ich liczba nie maleje. Z niepełnych wynika, że w 2010 r. uchylonych zostało około 4 tys. uchwał, z czego do sądu wojewodowie zaskarżyli ponad 100.

Rady wniosły około 70 skarg na rozstrzygnięcia wojewody. Tak np. w woj. małopolskim zapadło w 2010 r. prawie 18,4 tys. uchwał, z czego wojewoda uchylił 158, a zaskarżył do sądu 23. Na Mazowszu wojewoda uchylił 132 uchwały na 24 647 podjętych. Do sądu zaskarżył 12.

Zjawisko uchylania uchwał przez wojewodę nasila się po wyborach samorządowych. Nowi radni nie zdają sobie sprawy, że ich funkcja jest ograniczona. Źródłem błędów staje się także każda zmiana przepisów. Część samorządów nie zdąży zauważyć zmian i podejmuje uchwały według poprzednich regulacji.

Gminom najwięcej kłopotów sprawiają uchwały z dziedziny zagospodarowania przestrzennego, gospodarki komunalnej czy oświaty – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.