PARTNER PORTALU
  • BGK

O żłobkach na nadzwyczajnej sesji w stolicy

  • PAP    2 października 2011 - 11:54
O żłobkach na nadzwyczajnej sesji w stolicy

W poniedziałek na nadzwyczajnej sesji rada Warszawy ma zająć się m.in. projektem uchwały radnych PiS obniżającym opłaty za żłobki oraz obywatelskim projektem umożliwiającym przekształcenie prawa wieczystego użytkowania we własność za 5 proc. wartości gruntu.
W porządku obrad znalazła się także informacja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) dotycząca prac nad przygotowaniem projektu budżetu na 2012 r.

Projekt uchwały PiS ws. żłobków przewiduje, że opłata miesięczna za pobyt dziecka w placówce lub u opiekuna dziennego wynosiłaby 80 zł, a maksymalna za wyżywienie - 6 zł.

Czytaj też: Wzrost opłat za żłobki jest nieuzasadniony

Obecnie opłata jest zależna od wysokości płacy minimalnej i wynosi nieco ponad 374 zł, do tego dochodzi ok. 6 zł dziennie za żywienie. Te stawki obowiązują od 1 września, wcześniej za żłobek płacono niecałe 200 złotych.

Zgodnie z projektem uchwały, zwolnieni z opłat za pobyt dziecka w żłobku i u opiekuna dziennego byliby rodzice, których dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jeśli dochód przekraczałby tę wartość, ale jednocześnie był niższy od minimalnego wynagrodzenia, rodzice otrzymywaliby 50 proc. zniżki.

A jeśli do żłobka lub przedszkola uczęszczałoby rodzeństwo, to za pobyt dziecka w żłobku rodzice zapłaciliby 75 proc. stawki. Za każdą godzinę wydłużonego pobytu dziecka w placówce rodzice mieliby zapłacić 12 zł.

Z kolei projekt obywatelski zakłada, że osoby z prawem do wieczystego użytkowania gruntu należącego do m.st. Warszawy, będą mogły go nabyć za 5 procent wartości.

Bonifikata dotyczy gruntów z budynkami mieszkalnymi, a także związanymi z taką zabudową np. garażami. Nie dotyczy lokali niemieszkalnych o funkcji użytkowej.

Autorzy projektu zaznaczają, że w Warszawie 80 proc. gruntów znajduje się w wieczystym użytkowaniu, a jedynie 20 proc. jest własnością osób fizycznych lub prawnych.

Nadzwyczajne sesje są zwoływane na wniosek jednej czwartej składu rady miasta.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.