O zmianie miejscowego planu decyduje... dobra wola

  • przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 26-11-2009
  • drukuj
Przedsiębiorca zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą, której zabrania miejscowy plan, może wystąpić o jego zmianę do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zdecyduje dobra wola samorządowca.

"Rzeczpospolita" pisze dziś, że o zmianie miejscowego planu zagospodarowania na wniosek przedsiębiorcy decyduje głównie dobra wola wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

"Wniosek o zmianę składa się do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Trzeba go dobrze umotywować, wykazać, że planowana inwestycja przyniesie korzyści mieszkańcom gminy. Nigdy nie ma się jednak gwarancji, że odniesie to skutek i wójt powie tak. Wniosek bowiem może on uwzględnić lub nie. Wójt (burmistrz, prezydent) przedstawia wnioski o podjęcie stosownej uchwały na posiedzeniu rady gminy (miasta), ale wcale nie musi tego robić, może nasz wniosek pominąć, a my, niestety, nie możemy się na to skarżyć" - pisze "Rz".

Gazeta zaznacza też, że - dla wnioskującego - jedyną drogą obejścia takiego stanu rzeczy jest złożenie wniosku o zajęcie się sprawą bezpośrednio do rady miasta. Ta teoretycznie mogłaby podjąć uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu. W praktyce jednak rzadko to robi, ponieważ zmiana planu wymaga przejścia całej procedury jego uchwalania, to kosztuje, a zapłacić musi za to gmina.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co z okolicznymi mieszkańcami ? Jeśli miejscowy plan zabrania prowadzenia działalności gospodarczej, to znaczy że nie ma tam na nią miejsca (brak infrastruktury, uciążliwość dla sąsiednich działek itp.). To, że "dobra wola" wójta, burmistrza czy prezydenta miasta umożliwia dział...ania niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania jest sytuacją chorą, korupcjogenną i aroganckim nieliczeniem się z mieszkańcami danego terenu, którzy często przed zainwestowaniem w ten obszar sprawdzali miejscowy plan zagodpodarowania, aby nie mieszkać w sąsiedztwie "działalności godpodarczej". rozwiń

ewa, 2009-11-27 10:19:55 odpowiedz

W takim razie procedura nie zachowuje standardów, jakie powinny obowiązywać w tego typu decyzjach administracyjnych. To z kolei stwarza pole do nadużyć (czytaj. korupcji), żeby dobra wola wójta, rzeczywiście była dobra dla przedsiębiorcy/inwestora. Czy sejm nie powinien zająć się zmianą prawa w tym ...zakresie? rozwiń

Marcin, 2009-11-26 14:38:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU