PARTNER PORTALU
  • BGK

O zwolnieniu urzędnika może przesądzić ustawa

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 lipca 2011 - 06:27
O zwolnieniu urzędnika może przesądzić ustawa

Są przepisy, na podstawie których można likwidować urzędy i decydować odgórnie o rozwiązaniu umów z ich pracownikami. Nowy pracodawca może sam wybrać, które osoby będą kontynuowały zatrudnienie.
Ustawowe wygaszanie stosunków pracy osób zatrudnionych w administracji publicznej jest zgodne z prawem. Tak wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie zgłoszonej przez rzecznika praw obywatelskich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wnioskodawca wskazywał, że reforma finansów publicznych w ostatnich latach spowodowała likwidację urzędów i przejmowanie ich zadań i pracowników przez inne jednostki.

Zatrudnienie utrzymali jedynie ci, którym zaproponowano nowe warunki pracy i płacy. Taki mechanizm był zastosowany m.in. wobec pracowników urzędów wojewódzkich, którzy zostali pracownikami regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Taka praktyka była również stosowana przy likwidacji zakładów i gospodarstw pomocniczych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawowe wygaszanie stosunku pracy nie jest naruszeniem przepisów konstytucji, a pracownicy nie powinny czuć się zaskoczeni tą sytuacją, bo na zalezienie innej pracy mieli trzy miesiące – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.