PARTNER PORTALU
  • BGK

Obce dziecko w żłobku bez dotacji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 września 2011 - 06:47
Obce dziecko w żłobku bez dotacji

Gmina nie musi dać dofinansowania prywatnemu żłobkowi lub klubowi dziecięcemu na malucha, który jest mieszkańcem sąsiedniego samorządu.
Osoby fizyczne lub prawne, które prowadzą żłobek lub klub dziecięcy, mogą otrzymywać na przebywające w nich dzieci dotacje od gminy. Ich wysokość oraz zasady udzielania określa zgodnie z art. 60 ust. 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235) uchwała radnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

Wiele samorządów wprowadza warunek, że dotacja będzie przysługiwać na dzieci, których rodzice mieszkają lub są zameldowani na terenie danej gminy.

Czytaj też: Łatwiej o dotację na żłobki

Taka zasada oznacza jednak, że jeżeli do prywatnego żłobka lub klubu będą chodzić też dzieci z sąsiedniej gminy, bo np. na jej terenie nie ma żadnej placówki opieki lub brakuje w niej miejsc, to jej właściciel nie otrzyma dofinansowania.

Czytaj też: Wójt dofinansuje prywatny żłobek

Ustawa żłobkowa nie nakłada też obowiązku udzielenia dotacji przez tę gminę, z której pochodzi dziecko. Taki obowiązek występuje tylko w przypadku przedszkoli.

Czytaj też: Trudno o dotacje na żłobek

Minister pracy i polityki społecznej wskazuje jednak, że gminy mogą w tym zakresie zawierać porozumienia na podstawie art. 74 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

W tej sytuacji gmina, w której zameldowane jest dziecko objęte opieką w żłobku, pokrywa koszty dotacji w wysokości określonej w zawartym porozumieniu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.