PARTNER PORTALU
 • BGK

Obecny podział na 16 województw powoduje degradację mniejszych ośrodków?

 • PAP    13 stycznia 2014 - 11:42
Obecny podział na 16 województw powoduje degradację mniejszych ośrodków?

SLD w poniedziałek oficjalnie zainaugurowało akcję "Polska x 49" - projekt powrotu do podziału administracyjnego Polski na 49 województw. Planowane są m.in. spotkania z mieszkańcami byłych miast wojewódzkich i ankieta o skutkach reformy administracyjnej z 1999 r.
Rzecznik SLD Dariusz Joński przekonywał w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że obecny podział na 16 województw powoduje degradację mniejszych ośrodków.

Poinformował, że politycy SLD w najbliższych dniach spotkają się z mieszkańcami wszystkich dawnych miast wojewódzkich. Jak dodał, w trakcie spotkań zostanie przekazana mieszkańcom ankieta z pytaniami o ocenę reformy administracyjnej z 1999 roku, która zakończyła podział Polski na 49 województw.

Politycy SLD spytają w ankiecie m.in. o możliwość znalezienia pracy, dostęp do przewozów kolejowych, uczestnictwo w imprezach kulturalnych, możliwość załatwienia spraw urzędowych czy dostęp do lekarza, a także o ocenę skutków reformy administracyjnej w poszczególnych obszarach życia: edukacji, kulturze, pozyskiwaniu inwestorów, służbie zdrowia czy transporcie.

Czytaj też:  Kto skorzysta na powrocie do 49 województw?

Kolejne pytania dotyczą oceny pomysłu SLD finansowego i organizacyjnego wzmocnienia byłych miast wojewódzkich oraz opinii na temat większego, niż obecnie wykorzystania środków unijnych przez dawne miasta wojewódzkie.

Joński poinformował, że SLD w ciągu dwóch miesięcy chce rozdać 100 tysięcy takich ankiet; ich wyniki mają być zaprezentowane przez polityków Sojuszu w marcu. "Nasza propozycja musi zostać skonsultowana z Polkami i Polakami, nie można wprowadzać tak istotnych zmian bez zgody mieszkańców" - przekonywał rzecznik SLD.

Joński wyraził też nadzieję, że premier Donald Tusk "wycofa się ze złego podziału administracyjnego, który został wprowadzony przez Jerzego Buzka".

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski ocenił, że pomysł powrotu do 49 województw, to "projekt bliski ludziom". "Premier Donald Tusk postanowił wmówić społeczeństwu, że Polska powinna być podzielona na Polskę metropolitalną i Polskę zaściankową. Sojusz na taki podział się nie zgadza" - podkreślił.

Jak dodał, Polska powinna rozwijać się w sposób zrównoważony, aby na liście największych beneficjentów - którzy korzystają ze środków unijnych - były dawne miasta wojewódzkie. "Proponujemy koniec z podziałem kraju na +Polskę A+ i +Polskę B+" - zaznaczył.

Na konferencji prasowej zostały zaprezentowane tablice promujące akcję SLD - na zielonym tle napisy: "Jestem z województwa płockiego", "Jestem z województwa konińskiego", "Jestem z województwa koszalińskiego" i pozostałych byłych miast wojewódzkich.

Tusk pytany pod koniec grudnia, czy możliwy jest powrót do koncepcji 49 województw odpowiedział na Twitterze: "Kluczowe dla skutecznego wydania środków europejskich są duże regiony. Choćby z tego powodu na najbliższe lata (jest to) nierealne".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • M., 2014-01-17 11:25:56

  Nie tyle trzeba wrócić do 49 województw ile wprowadzić mechanizm, który wymusza bardziej sprawiedliwy podział środków w ramach 16-tu województw. Teraz np. Katowice wspierają tylko siebie i pobliskie miasta zapominając o Częstochowie.
 • Sołtys, 2014-01-14 20:13:22

  Urzędnik z metropolii złotówki na grosze dzieli,ale jak Polskę na 49 województw się podzieli i wprowadzi się dwu stopniowy podział,to kolesiowską armię urzędników na połowę się podzieli ,to oszczędności będziemy mieli i sprawiedliwszy podział środków nastąpi i społeczność lokalną połączy. ...  rozwiń
 • gość, 2014-01-14 19:01:29

  Można podzielić i na 100 województw, tyle tylko, że złotówka to 100 groszy, tak więc przypadnie po 1groszu na województwo. Matematyki nie oszukasz! Można dzielić to, co tworzy dochód, a województwo jest jednostką administracji rządowej, tak więc korzysta z podziału budżetu centralnego, tak więc 1 zł... podzielisz na 16/49/100...itd. Jedyną "jednostką samorządu", na ktorej powstaje podatek lokalny są sołectwa. I tu można dokonac oddzielenia od wszystkożernych gmin, upodmiotowić je i pozwoli dysponować lokalnym podatkiem, nawet w zakresie jego zawieszania, ustalając, chociac niekoniecznie górną granicę.  rozwiń