Obligacje komunalne coraz popularniejsze

W II kwartale 2009 r. wartość rynku obligacji komunalnych wyniosła 4,6 mld zł. Oznacza to 11,3 proc. przyrostu w ujęciu rocznym - wylicza Fitch Polska SA.

Skorzystanie ze środków unijnych przy realizacji inwestycji komunalnych, wymaga od samorządów zaangażowania własnych środków i w zdecydowanej większości przypadków są to duże kwoty. Pozyskanie bankowego kredytu jest w tej chwili mocno utrudnione, a ponadto nie zawsze taki kredyt jest wystarczający na realizację inwestycji w ramach unijnych programów pomocowych. W takiej sytuacji samorządom pozostaje sprawdzony już w Polsce sposób - emisja obligacji.

Analitycy finansowi podkreślają, że obecnie wzrasta zapotrzebowanie na bezpieczne papiery wartościowe, z gwarancją kapitału. A właśnie obligacje samorządowe doskonale spełniają takie warunki. Zobowiązania z tytułu obligacji oraz odsetek od nich zostaną bowiem pokryte na pewno, chyba że zostanie zlikwidowana sama jednostka samorządowa (a na to raczej niemożliwe). W dodatku samorząd terytorialny ma stałe źródła dochodów.

Obligacje emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego w nowym ustroju gospodarczym zaistniały w roku 1993. Wtedy zainteresowanie było znikome, do czego przyczyniły się mało korzystne zapisy obowiązującej wówczas ustawy o obligacjach z roku 1988. Z emisji gminy Płock sprzedano niecałe 40 proc. W 1995 roku w życie weszła nowa ustawa o obligacjach. W 2001 r. wartość rynku przekroczyła poziom 1,6 mld zł.

A jak jest obecnie, w czasie dość intensywnego wykorzystywania przez samorządy dotacji unijnych? Jak podaje Fitch Polska SA, w II kwartale 2009 r. wartość rynku obligacji komunalnych (powyżej 365 dni) wyniosła 4,6 mld zł. Oznacza to 11,3 proc. przyrostu w ujęciu rocznym. Jednocześnie w ciągu II kwartału wartość rynku obligacji komunalnych wzrosła o 4,9 proc., a ich udział w całym rynku nieskarbowych papierów dłużnych wyniósł 11 proc. W II kwartale br. obligacje wyemitowały 32 gminy i 4 powiaty. W I kwartale br. na taką operację zdecydowało się 8 gmin.

Są to emisje o różnej wartości. Najczęściej około 100 mln zł. Ale na przykład Rada Warszawy już w kwietniu przyjęła uchwałę o wyemitowaniu przez miasto w 2009 roku obligacji na rynku zagranicznym (5- i 10-letnie) i krajowym (5- i 12-letnie) o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż równowartość około 1,5 mld zł. To nie pierwsza emisja stołecznych obligacji - niedawno sprzedała na rynku zagranicznym papiery za 200 mln euro. Kraków planuje emisję o wartości 300 mln zł, a Białystok ściągnął do kasy miejskiej obligacjami w lipcu 20, a we wrześniu 80 mln zł.

Dotychczas obligacje miejskie szybko znajdowały nabywców. Kupowały je przede wszystkim instytucje finansowe. Działający od 30 września na GPW nowy rynek Catalyst ma ułatwić obrót obligacjami. Organizacją emisji obligacji komunalnych nie zajmują się wszystkie banki. Główni gracze to PKO BP i Pekao SA, które razem posiadają ponad 60 proc. wartości rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU