PARTNER PORTALU
  • BGK

Obligacje miast mało atrakcyjne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 września 2010 - 07:27
Obligacje miast mało atrakcyjne

Walka banków o umowy z samorządami spowodowała duży spadek rentowności emitowanych obligacji komunalnych. To jeden z powodów, dla których niewielu inwestorów jest skłonnych kupować te papiery.
Niska rentowność jest skutkiem ubocznym wojny na marże, jaką banki prowadzą od kilku miesięcy. W ostatnim roku stawki marż za organizację emisji spadły dwu-, trzykrotnie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Duże miasto, emitując dziesięcioletnie obligacje na finansowanie swojego deficytu, może uzyskać marżę 0,8-1 proc. W I połowie 2009 r. mogła ona wynosić nawet 3 proc.

Emisje obligacji Gdańska są obłożone – zależnie od terminu zapadalności – marżą od 0,39 proc. ponad sześciomiesięczny WIBOR do 0,55 proc. Z kolei Poznań deklaruje, że uzyskał marżę 0,44 proc. dla emisji trzech serii obligacji o łącznej wartości 180 mln zł.

Skutki spadku marż są co najmniej dwa. Pierwszy to duży wzrost zainteresowania emisjami obligacji komunalnych w 2010 r., zwłaszcza dużych miast. Najwięcej wyemitowała Warszawa. Na rynek krajowy trafiły papiery za 900 mln zł. Poznań sprzedał obligacje za 180 mln zł, Gdańsk za 100 mln zł, a Wrocław za 130 mln zł. W sumie po pierwszej połowie roku wartość emisji obligacji komunalnych sięgnęła prawie 8 mld zł, o prawie 80 proc. więcej niż rok wcześniej.

Drugi skutek to spadek atrakcyjności obligacji komunalnych. Papiery te i tak nie cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów finansowych. W tym roku większość emisji niepublicznych kupowały te banki, które je zorganizowały – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.