PARTNER PORTALU
  • BGK

Obligacje przychodowe mogą uratować drogi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    11 lutego 2011 - 06:43
Obligacje przychodowe mogą uratować drogi

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie emitował obligacje przychodowe. Nie wymagają one gwarancji Skarbu Państwa ani emitenta, czyli w tym wypadku banku.
Pożyczka ma się spłacać z dochodów, jakie dają inwestycje, na przykład z opłat drogowych czy parkingowych. Projekt noweli ustawy o obligacjach jest już w Sejmie. Jedną z głównych ich zalet jest to, że nie obciążają wskaźników zadłużenia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ten mechanizm zdobywania kapitału na inwestycje stosują i firmy, i samorządy. Bydgoszcz np. pozyskała z obligacji przychodowych pieniądze na budowę sieci wodociągów, współfinansowaną przez Unię Europejską. I nabywców obligacji spłaca z opłat za wodę.

BGK zamierza je wykorzystać przy budowie dróg, ale też w innych inwestycjach państwa, które mogą przynieść dochody. Finansiści twierdzą, że takie papiery mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Obligacje przychodowe są nieco podobne do partnerstwa publiczno-prywatnego. Ono też nie obciąża wskaźników państwom ani samorządom. Stosuje je coraz więcej miast. Na przykład Kraków czy Poznań zbudowały podziemne parkingi. Miasto daje teren, inwestor pieniądze. Potem przez określony czas, np. 30-50, lat firma pobiera opłaty za parkowanie i dba o obiekt. Po ustalonym czasie parking przechodzi na rzecz miasta – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.