PARTNER PORTALU
  • BGK

Obligacje za 180 mln na budowę portu lotniczego

  • PAP    31 maja 2011 - 18:45
Obligacje za 180 mln na budowę portu lotniczego

Obligacje będą wyemitowane w terminie, w którym zażąda tego spółka. Okres karencji ich wykupu przewidziany jest na trzy lata, a termin wykupu to 2028 r. Jak powiedział dyrektor finansowy Portu Lotniczego Lublin Konrad Burdziński, wysokość oprocentowania jest objęta tajemnicą.
Umowa przewiduje, że gdyby spółka nie była w stanie wykupić obligacji w danym roku, to pomogą jej w tym akcjonariusze podwyższając odpowiednio kapitał. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

"Formuła asekuracji przez samorządy tej emisji obligacji wynika z tego, że jest to de facto publiczna inwestycja. Chcemy realizować ten priorytet inwestycyjny dla Lublina i regionu, godzimy się na takie zabezpieczenie tej transakcji, dzięki czemu może być ona na dużo korzystniejszych warunkach niż warunki rynkowe" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Lotnisko w Świdniku ma być gotowe w 2012 r. Będzie miało pas startowy o długości ponad 2,5 km, zdolny do przyjmowania wszystkich samolotów. Omijać będzie on istniejące stare trawiaste lotnisko PZL Świdnik, na którym znajduje się kolonia chronionego gatunku susła perełkowanego.

W pierwszym roku swojej działalności port lotniczy pod Lublinem ma obsłużyć ok. 300 tys. pasażerów, a po ok. pięciu latach jego pełne możliwości mają pozwolić na obsługę miliona pasażerów rocznie. Port powinien być dochodowy najpóźniej po czterech latach działalności.

Budowa lotniska pochłonie 350-400 mln zł. 49 mln euro na ten cel zapisano już w Regionalnym Programie Operacyjnym. Marszałek województwa lubelskiego powiedział we wtorek, że kwota środków w RPO na lotnisko wzrośnie o kolejne 28 mln zł.

Na budowie portu lotniczego trwają prace ziemne. Podpisane zostały już umowy na budowę płyty postojowej, oświetlenia nawigacyjnego i części odwodnienia. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydzierżawiła działkę na lotnisku, na której stanie radiolatarnia. W czerwcu ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę terminala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Realista, 2011-05-31 20:00:56

    Naiwnych szukają do wykupu obligacji,by spełnić wielkie marzenia.