Obligacje za 180 mln na budowę portu lotniczego

Obligacje będą wyemitowane w terminie, w którym zażąda tego spółka. Okres karencji ich wykupu przewidziany jest na trzy lata, a termin wykupu to 2028 r. Jak powiedział dyrektor finansowy Portu Lotniczego Lublin Konrad Burdziński, wysokość oprocentowania jest objęta tajemnicą.
Obligacje za 180 mln na budowę portu lotniczego

Umowa przewiduje, że gdyby spółka nie była w stanie wykupić obligacji w danym roku, to pomogą jej w tym akcjonariusze podwyższając odpowiednio kapitał. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

"Formuła asekuracji przez samorządy tej emisji obligacji wynika z tego, że jest to de facto publiczna inwestycja. Chcemy realizować ten priorytet inwestycyjny dla Lublina i regionu, godzimy się na takie zabezpieczenie tej transakcji, dzięki czemu może być ona na dużo korzystniejszych warunkach niż warunki rynkowe" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Lotnisko w Świdniku ma być gotowe w 2012 r. Będzie miało pas startowy o długości ponad 2,5 km, zdolny do przyjmowania wszystkich samolotów. Omijać będzie on istniejące stare trawiaste lotnisko PZL Świdnik, na którym znajduje się kolonia chronionego gatunku susła perełkowanego.

W pierwszym roku swojej działalności port lotniczy pod Lublinem ma obsłużyć ok. 300 tys. pasażerów, a po ok. pięciu latach jego pełne możliwości mają pozwolić na obsługę miliona pasażerów rocznie. Port powinien być dochodowy najpóźniej po czterech latach działalności.

Budowa lotniska pochłonie 350-400 mln zł. 49 mln euro na ten cel zapisano już w Regionalnym Programie Operacyjnym. Marszałek województwa lubelskiego powiedział we wtorek, że kwota środków w RPO na lotnisko wzrośnie o kolejne 28 mln zł.

Na budowie portu lotniczego trwają prace ziemne. Podpisane zostały już umowy na budowę płyty postojowej, oświetlenia nawigacyjnego i części odwodnienia. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydzierżawiła działkę na lotnisku, na której stanie radiolatarnia. W czerwcu ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę terminala.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Naiwnych szukają do wykupu obligacji,by spełnić wielkie marzenia.

Realista, 2011-05-31 20:00:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU