PARTNER PORTALU
  • BGK

Obligacje za 298 mln pokryją deficyt Wielkopolski

  • PAP    18 grudnia 2012 - 07:04
Obligacje za 298 mln pokryją deficyt Wielkopolski

297,9 milionów złotych deficytu wraz ze spłatą dawnych obligacji zakłada przyjęty w poniedziałek budżet Województwa Wielkopolskiego na rok 2013. Deficyt będzie sfinansowany obligacjami. Prawie 49 procent wydatków budżetu stanowią inwestycje.
"Wielkopolscy radni przyjęli w poniedziałek budżet województwa na 2013 rok. Za budżetem głosowało 23 radnych, przeciw było 10, nie było głosów wstrzymujących się" - poinformowała rzecznik marszałka województwa Anna Parzyńska - Paschke.

Na dochody w budżecie 2013, w wysokości 1 mld 151,5 mln złotych, składają się: dochody bieżące 851,8 mln złotych i dochody majątkowe w wysokości 299,7 mln złotych.

Po stronie wydatków zaplanowanych na 1 mld 429,4 mln - wydatki bieżące to 737,2 mln, a majątkowe - czyli inwestycje 692,2 mln złotych. Deficyt z założeń budżetu wynosi 297,9 mln złotych, różnica w dochodach i wydatkach wynosi 277,9 mln złotych, jednak dziurę budżetową powiększa 20 mln złotych przeznaczonych na spłatę raty kapitałowej dotychczasowych obligacji. Deficyt będzie spłacony z emisji obligacji.

"Budżet województwa na 2013 rok to - mimo kryzysu - budżet proinwestycyjny - inwestujemy ponad 692,2 mln złotych, aby do końca dobrze wykorzystać środki z Unii Europejskiej" - powiedział po uchwaleniu budżetu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

W nowym budżecie założono zmniejszenie wydatków bieżących w utrzymaniu administracji na poziomie 10 proc., na promocję i współpracę zagraniczną - o 15 proc., kulturę - o 5 proc.

Główne inwestycje samorządu w 2013 roku to infrastruktura drogowa i kolejowa - 413 mln złotych, w tym modernizacja dróg wojewódzkich, zakup nowoczesnego taboru kolejowego i dotacja do przewozów regionalnych. Ponad 108 milionów przeznaczonych zostanie na inwestycje melioracyjne, a 93 mln złotych na budowę nowej siedziby urzędu marszałkowskiego.

Deficyt budżetowy będzie sfinansowany z emisji obligacji. Zadłużenie województwa na koniec roku 2013 ma wynieść 574 miliony złotych.

W 2012 budżet województwa wielkopolskiego wynosił 1 mld 340 mln złotych, a deficyt wyniósł 157 milionów złotych.

Według opozycji budżet powoduje dalsze zadłużanie województwa, a cięcia w wydatkach rozpoczęto zbyt późno.

"Województwo jest coraz bardziej zadłużane i niedługo osiągniemy połowę kwoty, na którą możemy się zadłużyć. Te dzisiejsze decyzje o zwiększaniu długu spowodują, że będą je spłacać przyszłe pokolenia" - powiedział radny SLD Waldemar Witkowski.

Według PiS oszczędności w wydatkach bieżących budżetu rozpoczęto zbyt późno.

"Oszczędności powinny być rozpoczęte trzy lata temu i teraz mielibyśmy pieniądze na rozpoczęcie budowy szpitala matki i dziecka. Nasze poprawki miały jeszcze bardziej zmniejszyć wydatki bieżące, ale zostały odrzucone" - powiedział PAP szef klubu PiS Zbigniew Czerwiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.