PARTNER PORTALU
  • BGK

Obowiązkowe opłaty za zajęcie pasa

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 sierpnia 2011 - 06:29
Obowiązkowe opłaty za zajęcie pasa

Rada gminy nie może ustalać opłaty za zajęcie pasa drogowego w wysokości zero złotych. Pobieranie takiej opłaty jest obowiązkowe.
Uchwałę rady gminy ustalającą stawkę zero złotych za opłatę za zajęcie pasa drogowego unieważnił wojewoda łódzkie. Jego zdaniem uchwała narusza art. 40 ust. 8 ustawy o drogach publicznych z 1985 r. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z treścią tego przepisu organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala dla dróg, których zarządcą jest jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawki za zajęcie mkw. pasa drogowego.

Ponadto ust. 3 tego artykułu stanowi, że za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę. Oznacza to, że zajęcie pasa drogowego jest związane z obowiązkiem odpłatności, czyli z wymiernym wydatkiem finansowym, którego wysokość zgodnie z art. 40 ust. 11 ustala w drodze decyzji właściwy zarządca drogi przy udzieleniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Wówczas pobieranie opłaty jest obowiązkowe i rada gminy nie miała prawa ustalić opłat w wysokości zero złotych za zajęcie pasa drogowego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.