PARTNER PORTALU
  • BGK

Obowiązkowy plan transportu publicznego

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 marca 2011 - 07:10
Obowiązkowy plan transportu publicznego

Plan transportowy muszą opracować m.in. miasta, w których mieszka minimum 50 tys. osób, oraz powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców. Będzie on stanowił akt prawa miejscowego.
W planie transportowym zostaną zamieszczone m.in. sieci komunikacyjne, na których będą wykonywane przewozy o charakterze użyteczności publicznej. Ponadto organizator przewozów, a tym samym autor planu, będzie mógł w nim zamieścić także linie komunikacyjne, na których będą wykonywane przewozy komercyjne. Tak stanowi ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, która dziś wchodzi w życie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obowiązek stworzenia planu transportowego będzie ciążył na gminie, która liczy co najmniej 50 tys. mieszkańców. Ponadto będzie do tego zobowiązana gmina, której powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między gminami, jeżeli łącznie zamieszkuje na obszarze tych gmin minimum 80 tys. mieszkańców.

Jeżeli chodzi o obowiązki powiatów w tym zakresie, to plan transportowy będą musiały tworzyć te spośród nich, które liczą co najmniej 80 tys. osób lub te, które w ramach porozumienia między powiatami będą organizować publiczny transport drogowy, o ile ich obszar liczy łącznie co najmniej 120 tys. mieszkańców. Do stworzenia planu będą zobowiązane także województwa – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.