PARTNER PORTALU
  • BGK

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zastąpi Gdański Obszar Metropolitalny

  • pt    14 kwietnia 2015 - 15:25
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zastąpi Gdański Obszar Metropolitalny

Prezydenci Adamowicz i Karnowski podczas obrad stowarzyszenia - fot.gdansk.pl

Członkowie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego przegłosowali przyjęcie nowego statusu i zmianę nazwy, wszystko w związku z podjęciem przez stowarzyszenie funkcji Związku ZIT.
Walne Zebranie Członków GOM podjęło decyzję o przyjęciu nowego statutu stowarzyszenia oraz zmianie jego nazwy.

Nowa nazwa "Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot" zacznie funkcjonować po rejestracji zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli najwcześniej pod koniec maja. Zmiany mają związek ze sformalizowaniem roli stowarzyszenia we wdrażaniu funduszy unijnych w perspektywie budżetowej 2014-2020.

OMG-G-S będzie pełnić funkcję Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Instytucji Pośredniczącej dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Jedną z kluczowych zmian jakie wprowadza nowy statut jest uregulowanie kwestii związanych z pełnieniem przez Stowarzyszenie funkcji Związku ZIT.

Uregulowanie tych kwestii było kluczowe, aby spełnić wymagania stawiane przez Komisję Europejską dla uruchomienia instrumentu ZIT, na który na Pomorzu przeznaczono ok 1 mld zł.

Stowarzyszenie GOM zrzesza dziś 50 samorządów, a w najbliższym czasie przystąpi do niego kilka kolejnych miast i gmin.

Najważniejszym, historycznym dla obszaru metropolitalnego momentem, będzie przystąpienie do stowarzyszenia miasta Gdyni, co nastąpi 22 kwietnia po uchwaleniu odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta Gdyni.

Do stowarzyszenia na pewno przystąpi też Wejherowo, Jastarnia, gminy Kosakowo, Krokowa oraz kilka samorządów zaangażowanych w ostatnich latach we współpracę metropolitalną w ramach Forum Norda (stowarzyszenie stworzone z inicjatywy prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka).

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zamieszkuje obecnie 1,507 milionów mieszkańców. To najdynamiczniej rozwijający się obszar w północnej Polsce i południowej części Regionu Morza Bałtyckiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.