PARTNER PORTALU
  • BGK

Obszary zorganizowanego inwestowania: Gminy będą współpracować z inwestorami

  • wnp.pl    21 września 2017 - 10:13
Obszary zorganizowanego inwestowania: Gminy będą współpracować z inwestorami
W trybie OZI będzie można realizować przede wszystkim duże projekty inwestycyjne. (fot. Andrzej Wawok, PTWP)

Obszary zorganizowanego inwestowania to nowość, jaką wprowadza mała ustawa kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zakłada ona współpracę gmin z inwestorami przy określonych inwestycjach.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo skierowało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego.Chodzi o tzw. małą ustawę kodeksu urbanistyczno-budowlanego. 

Ustawa przewiduje zmiany w planowaniu przestrzennym. W projekcie ustawy wprowadza się nowy instrument planistyczny, czyli obszary zorganizowanego inwestowania (OZI). Nie ma ona charakteru rozwiązania specjalnego (specustawy), lecz uzupełnia katalog instrumentów planistycznych -wyjaśnia MIB.

Składają się one obecnie z decyzji o warunkach zabudowy oraz planu miejscowego, a zostaną uzupełnione o instrument współpracy gminy z inwestorami przy dużych projektach urbanistycznych.

W trybie OZI będzie można realizować przede wszystkim duże projekty inwestycyjne, np. w dotyczące rewitalizacji, ale także szczególne zamierzenia, takie jak Expo 2022 w Łodzi albo programy reurbanizacji terenów pogórniczych.

Czytaj też: Samorządowcy chcą zmian w dotacjach celowych na zadania zlecone

Procedura zakłada współpracę gminy z inwestorami, podlegającą zasadom transparentności i kontroli nadzorczej wojewody.

OZI łączy etap planistyczny z wykonawczym, przewidując wydawanie zintegrowanych pozwoleń na budowę na podstawie ustaleń nowego aktu planistycznego - planu regulacyjnego.

Doprecyzowano m.in. wymogi związane z kompensacją przyrodniczą tak, aby w wyniku realizacji inwestycji nie następował ubytek w drzewostanie.

Ustawa umożliwi również przejęcie, za zgodą gminy, inicjatywy planistycznej na OZI przez wojewodę. 

Więcej na temat małej ustawy kodeksu urbanistyczno-budowlanego czytaj TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.